Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Komisyonu Başkanı: Rusya Enerji Piyasasını Manipüle Ediyor!

AB Komisyonu Başkanı, Rusya'nın savaş finansmanı olan gelirlerinin kesilmesi gerektiğini savunarak, buna hazır olunduğunun altını çizdi. İşte detaylar,
AB Komisyonu Başkanı: Rusya Enerji Piyasasını Manipüle Ediyor!
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bugün doğal gaz konusunda açıklamalarda bulundu. Rusya’nın enerji piyasalarını manipüle etmeye çalıştığına dikkat çekti.

Rusya’nın güvenilmez bir tedarikçi olduğuna değinen von der Leyen, talep azaltma yoluyla Rusya’nın enerji arzı üzerindeki kontrolün zayıflatıldığını paylaştı.

LNG veya boru hattı gazı teslimatlarının ABD, Norveç, Cezayir, Azerbaycan ve diğer ülkelerden çeşitlendirme yoluyla artırıldığını bildirdi.

Norveç şu anda AB’ye Rusya’dan daha fazla gaz sağlıyor. RePowerEU aracılığıyla yerli yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük yatırımların yapıldığı eklendi.

Elektrik Kullanımının Yoğun Olduğu Saatlere Zorunlu Hedef Önerilecek

Astronomik fiyatlarla karşı karşıya olunduğunu belirterek, savunmasız tüketicileri ve işletmeleri korumak için önlemler alınacağını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

AB’nin iktisadi gücü, siyasi iradeyi ve üstünlüğü elinde tutacak birliğe sahip olduğunu aktardı.

Elektrik fiyatını yönlendiren zirveleri düzleştirmede bir stratejiye ihtiyaç olduğu vurgulanarak, yoğun saatlerde elektrik kullanımını azaltmak için zorunlu bir hedef önerileceği eklendi.

Petrol ve Gaz Şirketlerinin Kâr Oranları Yüksek

Düşük karbonlu enerji kaynaklarının beklenmedik gelirler sağladığını belirten von der Leyen, “Tüketicilerin yenilenebilir kaynaklar gibi düşük karbonlu enerji kaynaklarının düşük maliyetlerinden faydalanmasının zamanı geldi.” dedi.

Bu nedenle, savunmasız insanlar ve şirketleri uyum sağlama konusunda desteklemek için beklenmedik kârları yeniden kanalize etmenin önerileceğini söyledi.

Von der Leyen, petrol ve gaz şirketlerinin büyük kârlar elde ettiğinin bilgisini verdi. Bu nedenle fosil yakıt şirketleri için bir dayanışma katkısı önerilecek.

Enerji dağıtım şirketlerinin piyasaların oynaklığı ile başa çıkabilmelerinin desteklenmesi gerektiğini ve devlet garantilerinin hızla teslim edilmesini sağlamak için geçici sistemin güncelleneceğini iletti.

Rusya’nın Gelirleri Kesilmeli!

AB Komisyonu Başkanı, “Putin’in Ukrayna’ya karşı bu acımasız savaşı finanse etmek için kullandığı Rusya’nın gelirlerini kesmeliyiz.” diyerek bu duruma hazır olduklarını belirtti.

Rusya gaz boru hattının, savaşın başlangıcında ithal edilen tüm gazın yüzde 40’ını oluşturduğunu bugün ise bu oranın sadece yüzde 9 olduğunun altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın