Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’de Yeşil Hidrojene Geçiş 2030’da Sıçrama Yapacak

Avrupa’da 2050 yılına gelindiğinde kullanılan enerjinin yarısının yenilenebilir kaynaklardan oluşması planlanıyor.
AB’de Yeşil Hidrojene Geçiş 2030’da Sıçrama Yapacak
HABER GİRİŞ

İspanyol enerji altyapı şirketi Enagas’ın Üst Yöneticisi (CEO) Arturo Gonzalo, Avrupa Birliği Komisyonu’nun geçtiğimiz günlerde açıkladığı Rusya’dan fosil yakıtına bağımlılığını sona erdirmeyi öngören plan hakkında konuştu.

RePowerUE adlı planda öngörülen yeşil hidrojene geçişin başladığını fakat asıl büyük sıçramanın 2030 yılında olacağını söyledi.

Avrupa’nın şu anda yıllık 5 milyon ton olan yeşil hidrojen tüketiminin 2030 yılında 20 milyon tona çıkacağını ve bunun çok büyük bir miktar olduğunu belirtti. Bunun 10 milyon tonunun Avrupa içinde, 10 milyon tonunun ise Kuzey Afrika ve diğer ülkelerden ithal edileceğini bildirdi.

10 milyon ton yeşil hidrojen tüketimi için 40 bin megavat elektrolize gereksinim olduğunu söyleyen Gonzalo, “Bu da 100 mil megavat ek yenilenebilir enerji demek. Yani, muazzam büyüklükte bir endüstriyel, ekonomik meydan okumadan bahsediyoruz.” ifadesini kullandı.

2050 yılında enerji ihtiyaçlarının yarısının yenilenebilir elektrik, diğer yarısının yenilenebilir gazdan karşılanacağını söyleyen isim burada hidrojenin kilit bir rol oynayacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

“Şu anda yaptığımız analiz mevcut doğal gaz sistemini nasıl yenilenebilir gaza dönüştürebileceğimizdir.” diyen Gonzalo, bu noktada iki önemli faktör olduğunu belirtti.

Bunları ise teknik ve sürdürülebilir olması olarak açıkladı. Açıklamasında “Gittiğimiz yol, hidrojen gazı ve elektriğin entegre bir şekilde planlanmasıdır.” şeklinde sözlere de yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.