Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İspanya Avrupa’nın Rus Enerji Bağımlılığına Yanıtı için Şans Olabilir

İspanya, süregelen Ukrayna işgali ortasında Rus enerji sorununa cevap olarak kendini gösterdi. İşte detaylar;
İspanya Avrupa’nın Rus Enerji Bağımlılığına Yanıtı için Şans Olabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği, Rus enerjisine bağımlılığını azaltmak için çabalarını sürdürürken İspanya’dan gelen açıklama dikkat çekti. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkesinin ve daha geniş anlamda Güney Avrupa’nın Rusya’dan gelen gaz arzındaki kıtlığa bir cevap sağlayabileceğini söyledi.

Sanchez, İspanya’nın Avrupa Birliği’nin toplam yeniden gazlaştırma kapasitesinin yüzde 37’sini temsil ettiğini vurguladı.

Ayrıca İspanya ve Portekiz tarafından işgal edilen İber Yarımadası’nın AB’nin LNG depolamasının yaklaşık yarısına ev sahipliği yaptığını ekledi. Sanchez’in açıklamaları, enerji güvenliği konusu ve yükselen enerji fiyatları İspanya’daki siyasi tartışmalarda ön plandayken geldi.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda CNBC’ye konuşan Sanchez, “İspanya ve Güney Avrupa, Rusya’nın fosil enerjisinin bu enerji bağımlılığına bir cevap verme şansı sunacak” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşının, kendilerine çok önemli bir ders verdiğini belirten Sanchez, AB’nin enerji piyasasının mevcut krize yanıt vermeye uygun olmadığının üzerini çizdi. Bunun Avrupa düzeyinde yüzleşilmesi gereken büyük bir yansımanın sadece başlangıcı olduğunu ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.