Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Tayvan’a F-16 Füzeleri için Satış Onayı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tayvan'a F-16 savaş uçaklarında kullanılan füze satışına onay verdiğini açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
ABD’den Tayvan’a F-16 Füzeleri için Satış Onayı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklama ile Tayvan’a füze satışına onay verdiğini duyurdu. Çin ile egemenlik ihtilafı içinde olan Tayvan, ABD’den F-16 savaş uçaklarında kullanılan 619 milyon dolarlık füze satın alacak.

Yaptığı açıklamada ABD, AGM-88B HARM tipi 100 anti-radar füzesi ile AMRAAM tipi 200 havadan havaya füzenin Tayvan’a satılacağını açıkladı.

Bakanlık satışı onaylanan füzelerin toplam 619 milyon dolara mal olacağına dikkat çekti.

ABD Yapımı Füze ve Donanımlar

Satışı onaylanan füzelerle Tayvan’ın hava savunma kapasitesinin, bölgesel güvenliğinin ve ABD ile ortak operasyon kabiliyetinin artacağı savunuldu.

Bahsi geçen füze ve donanımların ABD yapımı F-16 savaş uçaklarında kullanıldığı ve ABD’li savunma şirketleri olan Raytheon ve Lockheed Martin tarafından üretildiğine işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının parçası olarak görüyor. Bu sebepten söz konusu silah satışına verilen onaya karşı tepki vereceği öngörülüyor.

Çin Ticaret Bakanlığı, daha önceki silah satışları nedeniyle iki şirkete ithalat ve ihracat yasağı getirmişti.

Tayvan, Çin Halkının Meselesi

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe Kasım 2022’de yaptığı bir açıklamada Tayvan’ın Çin’in temel çıkarlarının merkezinde yer aldığını bildirmişti. Çin için Tayvan’ın aşılmaması gereken bir “kırmızı çizgi” olduğuna dikkat çekmişti.

Tayvan’ın, Çin halkının meselesi olduğunu savunan Fenghe, hiçbir dış gücün bu meseleye müdahale etme hakkının olmadığını vurgulamıştı. ABD’nin, Çin’in temel çıkarlarına saygı duyması gerektiğini de sözlerine eklemişti.

Bu durumun, Çin-ABD ilişkilerinin yeniden rayına oturmasına yardımcı olacak unsurlardan biri olduğu kaydedilmişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.