Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Savunma Bakanı: Tayvan Aşılmaması Gereken Kırmızı Çizgimiz

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, Tayvan'ın ülkesinin temel çıkarlarının merkezinde yer aldığını söyledi ve sert mesajlar verdi. Detaylar haberde;
Çin Savunma Bakanı: Tayvan Aşılmaması Gereken Kırmızı Çizgimiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, Salı günü ABD’li mevkidaşına Tayvan meselesine dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan, Tayvan’ın Çin’in temel çıkarlarının merkezinde yer aldığını ve kendileri adına aşılmaması gereken bir “kırmızı çizgi” olduğunu ifade etti.

Wei, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Kamboçya’da Güneydoğu Asya savunma bakanları toplantısının oturum aralarında görüşmeler gerçekleştirdi.

Fenghe: Tayvan, Çin Halkının Meselesidir

Bu görüşmelerde öne çıkan ifade, “Tayvan, Çin halkının meselesidir. Hiçbir dış gücün bu meseleye müdahale etme hakkı yoktur” oldu.

ABD’nin, Çin’in temel çıkarlarına saygı duyması gerektiğini ve mantıklı bir yaklaşım benimseyebileceğini umduğunu sözlerine ekledi. Bu durumun, Çin-ABD ilişkilerinin yeniden rayına oturmasına yardımcı olacak unsurlardan biri olduğunun altını çizdi.

Bilindiği üzere Pekin, kararlı bir şekilde Tayvan’ı Çin’in ayrılmaz bir parçası olarak görmekte.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Reuters

Çin devlet medyası, geçtiğimiz günlerde, Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kefei’nin sözlerini aktarmıştı. Kefei, Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin mevcut durumunun temel nedeninin, ABD’nin yanlış stratejik karar vermesi olduğunu dile getirmişti.

Tan, ilişkilerin mevcut durumundan Çin’in sorumlu olmadığına dikkat çekmişti.

ABD Cephesi de Endişelerini Dile Getirdi

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise görüşmede kriz iletişimini iyileştirme gereğini vurgularken, Çin askeri uçaklarının giderek tehlikeli hale gelen davranışlarıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Kamboçya’daki yaklaşık 90 dakikalık görüşmeyi bir ABD yetkilisi “verimli ve profesyonel” olarak nitelendirdi. İkilinin, ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında Tayvan’a yaptığı ziyaretin Çin’i kızdırmasından bu yana ilk görüşmesiydi.

Pentagon sözcüsü Pat Ryder toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Wei Fenghe ile bu yıl yapılan ikinci yüz yüze görüşmede “stratejik riskin azaltılması ve operasyonel güvenliğin artırılması” konusunda somut diyaloğun öneminin tartışıldığını söyledi. .

Ryder, “Austin, Çin Halk Kurtuluş Ordusu uçaklarının Hint-Pasifik bölgesinde sergilemiş olduğu ve kaza riskini artıran, giderek artan tehlikeli davranışlarla ilgili endişelerini dile getirdi” ifadelerini kullandı.

Avustralya Savunma Bakanlığı, bir Çin savaş uçağının, Mayıs ayında Güney Çin Denizi bölgesinde bir Avustralya askeri gözetleme uçağını tehlikeli bir şekilde önlediğini belirtmişti.

Çin jetinin, RAAF uçağının önüne çok yakın uçtuğunu ve Avustralya uçağının motoruna küçük alüminyum parçaları içeren bir saman demeti saldığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.