Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Tarihi Keşif! Sonsuz Enerji İddiası Konuşuluyor

Amerika Birleşik Devletleri 60 yıldır üzerinde çalıştıkları füzyon deneylerinin başarılı geçtiğini duyurdu. Sonsuz enerji iddiası ortaya atıldı. İşte detaylar;
ABD’den Tarihi Keşif! Sonsuz Enerji İddiası Konuşuluyor
HABER GİRİŞ

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, Kaliforniya’da basın toplantısı düzenleyerek yaptıkları çalışmalar hakkında kamuoyunu aydınlattı. Ulusal Ateşleme Tesisi’nde bilim insanlarının füzyon ateşlemesini başardığını aktaran Granholm, füzyon reaksiyonlarından büyük miktarda enerji sağlandığını duyurdu.

Çalışmalar ile ilgili süreci başlatmak için kullanılan enerjiden daha fazla enerji elde edebildiklerini, söz konusu deneylerin ilk defa yapıldığını ifade etti. Granholm, çalışmanın bu yüzyıldaki en bilimsel başarılardan biri olduğuna dikkat çekti.

Deneyler kapsamında 192 adet lazer ve saf altından bir silindir kullanıldı. Çok güçlü olan lazerler silindirin merkezindeki nükleer yakıta ateşlendi.

Uzmanlar deney için kullanılan enerjiden daha fazla enerji elde edilebildiği için füzyon çalışmalarıyla sonsuz enerji üretilebileceğini bildiriyor. Fakat söz konusu projelerin sonuca ulaştırılabilmesi için ihtiyaç duyulan teknolojiye uygun enerji santrallerinin kurulması gerekiyor.

“60 Yıllık Çalışma”

Granholm, araştırmacıların bu proje üzerinde 60 yılı aşkın süredir çalıştığını, bu bilimsel başarının nükleer caydırıcılığın devam edebilmesi için yeni bir alan açtığını ve ulusal güvenliği daha da güçlendirdiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

ABD’yi sıfır karbon füzyon enerjisi olasılığına bir adım daha yaklaştırdığını, gücünü kısmen füzyon enerjisinden alan bir gelecek için çalışmaların devam ettiğini kaydetti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın