Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Şirketlere Petrol Fiyatlarını Düşürün Mesajı Geldi

Joe Biden, küresel ekonomik yavaşlamanın ardından petrol fiyatlarındaki düşüşün pompaya da yansıması gerektiğini söyleyerek şirketlere çağrı yaptı.
ABD’den Şirketlere Petrol Fiyatlarını Düşürün Mesajı Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden konuşmasında Ocak ayından kaydettiği seviyeyi gören petrol fiyatlarını işaret ederek şirketlere fiyat düşürme çağrısında bulundu. Petrol fiyatlarının gerilediğini bildirerek, düşüşün pompa fiyatlarına yansıtılmadığına dikkat çekti.

ABD’de yazın benzin fiyatları en yüksek seviyesini görmüştü. Biden toplantıdaki konuşmasında geçen ay dünya çapında petrol fiyatlarındaki düşüşü bildirdi.

Petrol fiyatlarının düşmesine rağmen pompaya düşüşün yansımadığına değinen Biden, petrol ve gaz şirketlerinin hala milyonlarca dolar rekor karlar elde ettiğini vurguladı.

ABD’de vadeli ham petrol kontratlarının Ağustos’ta yüzde 9,2 gerilediği ve ülke genelinde fiyatlarda dengesizlik olduğu paylaşıldı. Rafinaj kapasitesinin olmaması sebebiyle de batı eyaletlerinde fiyatların daha yüksek olduğuna değinildi.

Biden, benzin istasyonu işleten ve pompada bu fiyatları belirleyen şirketlere seslenerek, “Mesajım basit. Ürün için ödediğiniz maliyeti yansıtmak için pompada aldığınız fiyatları düşürün. Şimdi!” dedi.

GCM Yatırım Banner

Haberde, Beyaz Saray’ın stoklanmış petrolün büyük miktarda serbest bırakılması ve ek üretim arayışında Suudi Arabistan’a diplomatik bir erişim planlıyor. Eğilimin tersine dönmesi için önemli bir çaba harcandığı kaydedildi.

Faiz Kararının Ardından Petrol Fiyatlarında Düşüş

Ham Petrol 27 Eylül Grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Petrol piyasasının, ABD Merkez Bankası’nın (FED) yüklemeli faiz artışından etkilendiği ve bu durumun petrolde talep baskısı anlamına geleceği söylenmişti. 14 Eylül’de ABD’de petrol fiyatlarında gerileme görüşmüştü.

ABD’nin Eylül ayı ortasında açıklanan enflasyon verileri sonrasında ABD türü ham petrol sert bir geri çekilme kaydederek 85’e inmişti. Aynı dakikalarda Brent petrol, yüzde 1,25 kayıpla 93,34 dolarda seyretmişti. Fiyatlar ise 96 dolardan 91’e gerilemişti.

Bugünkü duruma bakıldığında saat 11.10 itibarıyla ABD ham petrolünün varil fiyatı 77,80, Brent petrolün ise 85,17 dolardan işlem görüyor.

Petrolde talep görünümünü bozan önemli durumlardan bir diğerinin ise Çin’de hala devam eden sıfır vaka politikası olduğu, ülkedeki Covid vakalarını tamamen silene kadar kısıtlamalara devam etmeye kararlı durduğu bildirilmişti. Çin, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olması bakımından piyasayı doğrudan etkiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın