Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Samsung’a 1 Yıllık İmtiyaz Gündemde!

ABD, Güney Koreli firma Samsung'a Çin'deki yarı iletken yonga üretimini devam ettirmesi için yetki verdi. Haberin detayları aşağıda;
ABD’den Samsung’a 1 Yıllık İmtiyaz Gündemde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD, geçen hafta Çin’in yarı iletken çip ihracatını engelleyen bir dizi yaptırım yayımlamıştı. Söz konusu kısıtlamalardan ABD müttefiki yarı iletken devler listesinde olan Samsung’un bir yıllık muafiyet aldığı açıklandı.

ABD merkezli uluslararası haber gazetesi The Wall Street Journal haberine göre ABD Ticaret Bakanlığı’nın Samsung’a Çin’deki yonga üretimini devam ettirmesi için yetki verdi. Verilen yetkinin gereken yonga yapma ekipmanını ve diğer öğeleri almaya devam etmesini sağladığı söylendi.

Güney Koreli firma Samsung, Çin’in iki şehrinde çip tesisleri işletiyor. Samsung, iki ana bellek yongası türü olan DRAM ve NAND flash üretimine hakim. Her iki bellek de çip pazarında 1 numaralı oyuncu.

Gelir bakımından dünyanın en büyük bellek yonga üreticisi olan Samsung’un iddialara bir yanıt vermediği paylaşıldı. Hatta bir firma sözcüsünün soruları cevapsız bıraktığı bildirildi.

Tayvan merkezli teknoloji pazarı araştırmacısı olan TrendForce’a göre bu yılın ikinci çeyreği itibarıyla Samsung, küresel gelirin DRAM için yüzde 43,5’ini ve NAND flash içinse kabaca üçte birini oluşturacak.

GCM Yatırım Banner

ABD’nin Çin İhracatına Yönelik Yaptırımları

ABD Başkanı Joe Biden’ın hükümeti, geçen hafta Cuma günü Çin’e dünyanın herhangi bir yerinde ABD üretimi yarı iletken yongalardan engellemenin dahil olduğu kapsamlı bir dizi ihracat kontrolü yayınlamıştı.

Yeni yaptırımların bazıları hemen yürürlüğe girmişti. Kurallar, bu yılın başlarından itibaren KLA Corp , Lam Research Corp ve Applied Materials’e etkili bir kısıtlama yetkisi veriyor. Kurallar, gelişmiş mantık çipleri üreten tamamen Çin’e ait fabrikalara ekipman sevkiyatını durdurmalarını gerektiriyor.

ABD’nin ihracat kontrolleri 1990’lardan bu yana Çin’in teknoloji sevkiyatına yönelik politikasında en büyük değişim anlamına geldiği söylenmişti. Yaptırımlar etkili olduğu zaman Çin’in önde gelen fabrikalarından ve çip tasarımcılarından bazılarının desteği keseceği ve ABD teknolojisini kullanan şirketleri zorlayacağına işaret edilmişti. Bu durumun Çin’deki çip üretim endüstrisini yıllar öncesine götüreceği tahmin edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.