Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Gelen Veriler Hizmet Sektöründe Büyümeyi Gösteriyor

ABD’de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi Kasım’da 0,9 puan yükseldi ve beklenti üstü geldi. İşte detaylar;
ABD’den Gelen Veriler Hizmet Sektöründe Büyümeyi Gösteriyor
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ekonomiye yönelik önemli göstergelerden biri olan hizmet Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) açıklandı. Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından açıklanan verilere göre ISM hizmet sektörü PMI verisi Kasım’da önceki aya göre 0,9 puan artarak 52,7 seviyesine yükseldi.

Piyasalar, endeksin söz konusu süreçte 52 değerini alacağını düşünüyordu. Endeks, hizmet sektöründeki büyümenin hızlandığını gösterdi. Hizmet PMI, Ekim’de 51,8 seviyesindeydi.

Yeni siparişleri kapsayan endeks, 55,5 seviyesinde sabit kalırken istihdam endeksi 0,5 puan artarak 50,7’ye, üretim endeksi ise 1 puan artarak 55,1’e çıktı.

Bilgilere göre hizmet sektörünün 15 alt sektöründe büyüme gerçekleşirken enformasyon, madencilik, bilimsel ve teknik hizmetler sektörlerinde daralma görüldü.

Hizmet Sektörü PMI 4 Ayın Zirvesinde

ABD merkezli S&P Global, Kasım ayına yönelik hizmet sektörü nihai verilerini paylaştı. Kasım’da hizmet sektörü PMI 50,8 puanda korundu. Bu dönemde 4 ayın zirvesine ulaşan hizmet sektörü PMI, Ekim ayında 50,6 düzeyinde gerçekleşmişti.

GCM Yatırım Banner

İmalat ve hizmet sektörünü içinde barındıran bileşik PMI, Kasım’da önceki aya kıyasla değişim göstermeyerek 50,7 seviyesinde oldu.

S&P Global Başekonomisti Chris Williamson, verilere yönelik yaptığı açıklamada, son PMI verilerinin enflasyonist baskıların daha da yatıştığını, fakat ılımlı ekonomik büyüme ve neredeyse durgun istihdamı gösterdiğini söyledi.

ISM ve PMI verilerinin 50’nin üzerinde değer alması genişleme, 50’nin altında değer alması ise daralma olarak anlamlandırılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın