Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’den Erdoğan’a Çağrı: Suriye’de Kaotik Ortam Yaratmayın

Suriye’nin kuzeyine askeri operasyonlar düzenlemekte ısrarcı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ABD’den tekrar uyarı geldi. TSK’nın harekatına ilişkin kaygılar sıralandı.
ABD’den Erdoğan’a Çağrı: Suriye’de Kaotik Ortam Yaratmayın
Yorum

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı hava harekatıyla ilgili ABD tarafından açıklamalar gelmeye devam ediyor. Hava harekatına karadan devam etmek isteyen Türkiye’ye yeşil ışık yakmayan Washington, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) mevcut hava atışları için de çekimser tavrını sürdürüyor.

Yapılan son açıklamada, Suriye’de terörize olmuş grupların kaotik ortamdan fırsat bulması ve sivil halkın olumsuz etkilenmesi, Washington’ın çekinceleri arasında gösterildi.

Konuya ilişkin açıklama, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Gregory W. Meeks ve üye Michael McCaul’dan geldi.

Suriye’ye yapılacak askeri operasyonlar için ısrarcı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrı yapıldı.

Çağrıda, TSK’nın mevcut operasyonlarında IŞİD’e karşı yürütülen mücadelenin sekteye uğratılmaması ve Suriye’deki sivillerin hayatının tehlike atılmaması için her türlü eylemden kaçınılması söylendi.

“Türkiye’nin Meşru Müdafaa Hakkı Var ama…”

Yapılan açıklamada, 13 Kasım’da İstanbul’da yaşanan bombalı saldırının ardından terör eylemlerinin hedefi olan Türkiye’nin ulusal güvenlik endişeleri bir kez daha meşru karşılandı.

Fakat komite, Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullanırken kontrolsüz güç uygulamasından çekindiği için şöyle açıklama yapıldı:

“Türkiye’nin Suriye Demokratik Güçlerine yönelik son saldırılarının IŞİD’in asker toplamaya ve yeniden inşa etmeye çalışırken terörist saldırılarına devam etmesi nedeniyle IŞİD’e karşı kritik çabaları tehlikeye atmasından derin endişe duyuyoruz”

Türkiye ile terör gruplarının çatışmasında arada kalan siviller için ise “Suriye’deki sivillerin yaşamlarını ve geçim kaynaklarını tehdit edecek her türlü eylemden kaçınmaya çağırıyoruz” ifadesi yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu