Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Depreme Dair Açıklama: Son 10 Yılın En Kötüsü Olabilir

Kahramanmaraş’ta meydana gelen büyük depremlerle ilgili ABD’den yaşanan afetin boyutuna dair çarpıcı açıklamalar geldi.
ABD’den Depreme Dair Açıklama: Son 10 Yılın En Kötüsü Olabilir
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve açıklanan son verilere göre 3 bin 381 kişinin hayatını kaybettiği depreme dair ABD’den çarpıcı açıklamalar geldi. Wall Street Journal’de yer alan haberde yaşanan depremin ne derece büyük boyutlara sahip olduğuna dair ifadeler yer aldı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin (USGS) verilerine atıfta bulunan Wall Street Journal, USGS’nin verilerine göre Türkiye’de meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremin son 10 yılın en ölümcül depremlerinden biri olabileceğini belirtti. Bu depremden birkaç saat sonra 7.5 büyüklüğünde başka bir depremin olduğu bilgisine yer verildi.

Gazete ayrıca hayatını kaybeden insanların sayısının 10 bine çıktığını tahmin ederken, bunun ekonomik boyutunun 1 milyar doları aşabileceğini belirtti. Uzmanlar ise yaşanan depremin bu denli felakete dönüşmesine neden olarak, kötü yapılmış binaları gösterdi.

Colorado Üniversitesi’nde görevli Çevre Bilimleri Araştırma Enstitüsü’nde görevli bilim insanı Roger Bilham, 1999’daki depremden sonra bina inşaat kodlarının değiştiğini belirterek, “7.8 büyüklüğündeki deprem, birçok binanın dayanabileceği en üst düzey seviye. Depremin sabahın erken saatlerinde olması ise olabilecek en kötü saat” değerlendirmesinde bulundu.

Gazete ayrıca depremin yaşandığı bölgede nüfusun yoğun olduğuna dikkat çekti. Daha önceki ölümcül depremleri hatırlatan Wall Street Journal, 2018’de Endonezya’daki 7.5 şiddetindeki depremde 2 binden fazla insan öldüğünü ve Nepal’de 2015 yılında meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremde ise 9 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.