Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Beklenen Onay Geldi: Türkiye’ye F-16 Satışı Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye 40 F-16 savaş uçağının satışını ve mevcut F-16'ların modernizasyonunu onayladı. Detaylar geliyor...
ABD’den Beklenen Onay Geldi: Türkiye’ye F-16 Satışı Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye’ye F16 satışını ve mevcut uçakların modernizasyonunu onaylayan resmi tebligatı Kongre’ye gönderdiğini bildirdi. Verilen onay 40 F-16 savaş uçağı ile 79 F-16 modernizasyon kitinin satılmasını içeriyor.

Uçak satışı ve modernizasyon anlaşmasının değeri 23 milyar dolar değerinde olacak. Açıklamada, Türkiye’ye F-16 satışının NATO’nun güvenlik ve istikrarı açısından önemli olduğuna dikkat çekilirken, Ankara’ya 40 yeni F-16 savaş uçağı ile 79 F-16 modernizasyon kitinin yanı sıra ilgili ekipmanların temin edileceği bilgisi verildi.

Kongre’den bir itiraz gelmemesi halinde silah satışının gerçekleşmesi mümkün olacak. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Mevcut durumda Türkiye’ye F-16’ların satışına onay vereceklerini belirtti.

Kongre’nin satışı değerlendirmek için 15 günlük yasal süresi mevcut. Yasal süre içerisinde herhangi bir itiraz olmazsa satış resmen onaylanmış olacak. Bu süre NATO üyesi ülkeler için 15 gün, üye olmayan ülkeler için de 30 gün olarak uygulanıyor.

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, F-16 satışına ilişkin açıklamada bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliğinin TBMM tarafından onaylanmasının ardından, F-16’ların Türkiye’ye gönderilmesi ve modernizasyon süreçlerinin başlayacağını söylemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.