Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan F-16 Açıklaması, ABD Onay Verecek mi?

Cuma namazı çıkışında gazetecilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliği ve F-16 konusunda açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Erdoğan’dan F-16 Açıklaması, ABD Onay Verecek mi?
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İsveç’in NATO üyeliğine yönelik sürece değinen Erdoğan, konunun meclisten geçtiğini ve kendisinin de imzaladığını belirtti.

25 Ocak’ta NATO’ya üyelik protokolünün onaylandığını ve Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlattı. F-16 konusuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı, ABD’den gelecek olan neticenin F-16’ların Türkiye’ye gönderilmesi, tamir ve bakım gibi süreçlerin başlamasını sağlayacağını ifade etti.

Dışişleri Bakanının yakın takipte olduğunu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın süreci takip ettiğini paylaştı. ABD Başkanı Joe Biden’ın konuyla ilgili olarak yazılı talimatı Temsilciler Meclisi’ne gönderdiğini, Meclisten çıkarılması talebini ilettiğini kaydetti.

İsrail için Soykırım Davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail aleyhinde açtığı soykırım davasına yönelik değerlendirmesi soruldu.

Erdoğan, Güney Afrika’nın Lahey’i yakından takip ettiğini ve onların müracaatıyla sürecin başlattığını belirtti. “Bizim hukukçular grubu Lahey’e gittiler” ifadelerini kullandı ve olumlu sonuçlar çıkacağını düşündüğünü açıkladı.

GCM Yatırım Banner

25 Ocak tarihinde Biden yönetiminin Türkiye’ye 20 milyar dolarlık F-16 satışının onaylanmasını talep eden mektubu kongreye gönderdiği öğrenilmişti. Süreç, Türkiye’nin F-16 filosunun modernize edilmesini kapsıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.