Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’deki İşsizlik Maaşı Başvuruları Beklentilerle Paralel Geldi

ABD ekonomisindeki 3. çeyrek büyüme rakamı ülkedeki işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısındaki artışı engelleyemedi. Detaylar haberin içerisinde;
ABD’deki İşsizlik Maaşı Başvuruları Beklentilerle Paralel Geldi
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik sigortası başvuru raporunu yayımladı. Beklentilerle paralel gelen 24 Aralık’ta sona eren haftanın raporunda, işsizlik maaşı başvurusunda bulunan Amerikalıların sayısı 9 bin artarak 225 bine yükseldi.

Son dört haftanın başvuru ortalamasına bakıldığında 221 bin kişi olarak görüldü. Açıklanan haftalık raporlardaki işsizlik başvuruları sırasıyla 216 bin, 212 bin, 231 bin ve 226 bin olarak belirtilmişti.

Mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik oranı 17 Aralık haftasında yüzde 1,2 oldu. Böylelikle geçen haftanın oranında ise revize edilmemiş oldu.

ABD ekonomisindeki durgunluğu faiz artışları ve yüksek enflasyon desteklerken, ülkedeki istihdam raporları da benzer bir tablo çiziyor.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) 14 Aralık’ta faiz kararını açıklamıştı. Aralık ayı toplantısında faiz oranını 50 baz puan artırarak yüzde 4’ten yüzde 4,5’e yükseltmişti.

GCM Yatırım Banner

Bankanın uyguladığı sıkı para politikası işgücü ve istihdam piyasasını güçlendirmesine rağmen 2023 yılındaki yavaşlamanın ön sinyalleri olarak yorumlanmıştı. Ancak işsizlik maaşı başvuru raporuna göre söz konusu dönemdeki artış dikkat çekti.

2022 yılı içinde işsizlik maaşı başvurularının en düşük seviyesi Nisan ayında 167 bin kişi olarak kaydedildi. Nisan’dan sonra en yüksek seviyeyi ise 261 kişi ile Temmuz ayında raporlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın