Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Yeni Konut Satışları Temmuz’da Yüzde 4,4 Yükseldi

Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu, Temmuz ayına ait yeni konut satış istatistiklerini açıkladı. Artış beklenti üstü oldu. Detaylar haberde;
ABD’de Yeni Konut Satışları Temmuz’da Yüzde 4,4 Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Nüfus Sayım Bürosu, Temmuz ayına ait yeni konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre yeni konut satışları, Temmuz ayında aylık bazda yüzde 4,4 artış göstererek 714 bine yükseldi.

Bu verilerle birlikte, yeni konut satışları, inşaatçıların yeniden satış pazarındaki sınırlı arzdan yararlanmaya devam etmesiyle Temmuz’da bir yılın en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

Yeni Konut Satışları Temmuz’da Beklentileri Aştı

Mevsim etkilerinden arındırılmış olan Temmuz ayı yeni konut satışları, bu sonuçla beklentilerin üzerinde geldi.

Ekonomistler tarafından yapılan ankete göre yeni konut satışlarının Temmuz’da yüzde 0,9 artarak 703 bine ulaşması tahmin ediliyordu.

Yeni konut satışları, Haziran ayında yüzde 2,8 düşüşle 684 bine gerileme göstermişti.

GCM Yatırım Banner

Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Göre Yüzde 31,5 Artış

Satışlar, ayrıca Temmuz’da bir önceki yılın aynı dönemine göre de yüzde 31,5 artış kaydetti.

ABD’de geçen ay satışa çıkan yeni konutların medyan satış fiyatı ise bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4,8 artarak 436 bin 700 dolara yükseldi.

Analistler, mortgage oranlarının yirmi yılı aşkın süredir en yüksek seviyede olması sebebiyle çoğu ev sahibinin taşınmayı tercih etmediğini ve satış piyasasındaki stokların tekrar son derece sınırlı kaldığını belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın