Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İpotekli Konut Faizleri 2000 Sonrası En Yükseği Gördü

ABD’de 30 yıl vadeli ipotekli konut kredisi için ortalama faizleri son 23 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıntılar şöyle…
ABD’de İpotekli Konut Faizleri 2000 Sonrası En Yükseği Gördü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mortgage Bankacıları Birliği (MBA) verilerine göre ipotekli konut başvuruları bir hafta öncesine göre yüzde 4,2 azaldı. Konut kredisi başvuru hacmini ölçen Piyasa Bileşik Endeksi, mevsimsellikten arındırılmış bazda bir hafta öncesine göre yüzde 4,2 düştü. Düzeltilmemiş bazda endeks önceki haftaya göre yüzde 6 düştü.

ABD’de 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı yüzde 6,57’den 6,72’ye yükseldi. Böylece ipotekli konut faizinde 2000 yılından bu yana en yüksek seviye görülmüş oldu.

​​​​​​​MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, hazine tahvili getirilerinin geçen hafta da yükselmeye devam ettiğine dikkat çekerek, “Bu artış, geçen hafta mortgage faiz oranlarını yükseltti ve 30 yıllık sabit faiz oranı Aralık 2000’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.” açıklamasında bulundu.

Yüksek faiz ortamı nedeniyle mortgage başvurularının Nisan 1995’ten bu yana en düşük seviyeyi gördüğünü belirten Kan, zayıf konut arzının birçok piyasada ev fiyatlarını yükselttiğini ve bunun da konut satın almak isteyenlerin zorluklarını artırdığını söyledi.

Mortgage faaliyetinin yeniden finansmanının toplam başvurular içindeki payı önceki hafta yüzde 28,6’dan yüzde 29,5’e yükseldi. Ayarlanabilir faizli ipotek (ARM) faaliyetinin payı toplam başvuruların yüzde 7,6’sına yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Anket, ABD’deki tüm bireysel konut ipotek başvurularının yüzde 75’inden fazlasını kapsıyor ve 1990’dan bu yana haftalık olarak yapılıyor. Ankete katılanlar arasında ipotek bankacıları, ticari bankalar ve tasarruf bankaları yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.