Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Konut Satışları Yüzde 2,2 ile Yılın En Düşüğünü Gördü

ABD’nin konut satışları yüksek enflasyon ve faiz ortamında, yılın başından beri en düşük seviyeye ulaştı. Ayrıntılar geliyor…
ABD’de Konut Satışları Yüzde 2,2 ile Yılın En Düşüğünü Gördü
HABER GİRİŞ

Ulusal Emlakçılar Birliği tarafından ABD’nin Temmuz ayı konut satış verileri yayımlandı. Rapora göre önceden sahip olunan evlerin satışları Temmuz ayında Haziran ayına göre yüzde 2,2 düşüşle mevsimsellikten arındırılmış yıllık 4,07 milyon adede geriledi.

Satışlar geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 16,6 düşerken, 2010′dan bu yana en yavaş Temmuz ayı kaydedildi. Satışlar, yüzde 2,7 artış gösterdiği Batı dışındaki tüm bölgelerde aylık bazda düştü ve en büyük düşüş yüzde 5,9 ile Kuzeydoğu’da gerçekleşti.

Ulusal Emlakçılar Birliği bu düşüşten yüksek oranları ve hala arzın kısıtlı olmasını sorumlu tutuyor. Temmuz ayı sonunda satılık 1,11 milyon ev vardı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,6 daha az ve Kovid öncesi arzın yaklaşık yarısı kadardı.

Mevcut satış hızıyla bu, 3,3 aylık bir arzı temsil ediyor. Alıcı ve satıcı arasında 6 aylık arzın dengeli olduğu kabul ediliyor. Arz yetersizliği hem rekabeti hem de fiyatları yükseltmeye devam ediyor. Temmuz ayında satılan bir evin ortalama fiyatı geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 1,9 artışla 406.700 dolar oldu.

Ulusal Emlakçılar Birliği baş ekonomisti Lawrence Yun, “Batı en pahalı bölge ama aynı zamanda fiyat düşüşleri de yaşayan bölge” açıklamasını yaptı. Temmuz ayında fiyatlar, yatay seyreden Batı bölgesi hariç tüm bölgelerde yıllık bazda arttı.

GCM Yatırım Banner

Satılan evlerin yaklaşık dörtte üçü bir aydan kısa bir süredir piyasadaydı ve bu da talebin hala güçlü olduğunu gösteriyor. Liste fiyatının yaklaşık yüzde 30′u satıldı. Tüm fiyat kategorilerinde satışlar düşerken, en az düşüş en yüksek fiyat kategorisinde yani 1 milyon doların üzerindeki evlerde oldu.

Nakit kullanmayı daha çok tercih eden yatırımcılar Temmuz ayında konutların yüzde 16′sını satın aldı. Bu Haziran’a kıyasla yüzde 18 düşüş olurken, geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 14 artışı temsil ediyor.

Konut satışlarındaki düşüş, ABD’de artan enflasyon ve Federal Rezerv’in sıkı faiz politikasının ortasında kendisini gösteriyor. FED son toplantısında 25 baz puan faiz artırımı gerçekleştirdi ve oranları yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.