Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi Temmuz’da Tahminlerden Fazla Geldi

ABD’de ÜFE hem aylık hem de yıllık bazda beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve yıllık bazda yüzde 0,8 arttı. İşte detaylar;
ABD’de Üretici Fiyat Endeksi Temmuz’da Tahminlerden Fazla Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların radarında olan ekonomik veriler açıklanmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) üretici fiyat endeksi (ÜFE) Temmuz’da bir önceki aya göre göre yüzde 0,3, yıllık bazda yüzde 0,8 yükseldi. Beklenti, aylık yüzde 0,2, yıllık ise yüzde 0,7 artış olacağı yönündeydi.

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de çekirdek göstergeler de yine tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Aylık bazda enerji ve gıda fiyatları hariç üretici fiyatları yüzde 0,2 olan beklentileri aşarak yüzde 0,3 arttı. Yıllık çekirdek üretici enflasyonu yüzde 2,4 olarak gerçekleşti. Çekirdek ÜFE için analistlerin tahmini yüzde 2,3 artması yönündeydi.

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi Temmuz’da Tahminlerden Fazla Geldi

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını analiz ederek nihai ürün fiyatlarına ve manşet enflasyona yönelik göstergeler sunuyor.

ABD’de tüketici fiyatlarında Temmuz ve Ağustos aylarında meydana gelen artışlar, 2021’den bu yana en düşük seviyelerde gerçekleşti. Bu senaryo, ABD Merkez Bankası’nın (FED)  ülke ekonomisini resesyona sokmadan enflasyonu dizginlemeyi başarabileceğine dair beklentileri artırmıştı.

GCM Yatırım Banner

10 Ağustos’ta açıklanan işsizlik maaşı başvuruları bir ayın zirvesine çıktı. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik maaşı başvuruları önceki haftaya göre 21 bin 248 bin olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.