Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de ÜFE Verisi Sonrası Hisseler Yükselirken Dolar Düşüyor

Küresel piyasaların yönünde belirleyici olacak ABD üretici enflasyonu verisi sonrası, hisseler güne yükselişle başladı. Ayrıntılar geliyor...
ABD’de ÜFE Verisi Sonrası Hisseler Yükselirken Dolar Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün küresel piyasaların takip edeceği başlıca veri olan ABD üretici enflasyonu açıklandı. Rapora göre Aralık ayında üretici enflasyonu beklentilerin de altında düşüş gösterdi ve yıllık bazda yüzde 6,2 olarak gerçekleşti. Beklenti yüzde 6,8 olarak açıklanması yönündeydi.

Bu veri sonrası ABD’de piyasalar açıldı ve hisse senetleri güne yükselişle başladı. Nasdaq, S&P 500 ve Dow Jones endeksleri günlük bazda sırasıyla yüzde 0,54, yüzde 0,33 ve yüzde 0,12’lik yükselişler kaydetti.

Dolarda Kayıplar Artıyor

Hisseler üzerinde baskı unsuru olan dolar endeksi ise ÜFE verisi sonrası kayıplarını artırıyor. ABD Dolar Endeksi yüzde 0,60’lık kayıpla 101.7 puan seviyesine geriledi. Dolar endeksindeki düşüş trendi, Eylül ayındaki 114 puan seviyesinden bu yana devam ediyor.

Bu hisse senetlerine yükseliş olarak yansıyor. Son veriler, Federal Rezerv’in Şubat ayındaki toplantısında, daha yumuşak bir adımla 25 baz puanlık faiz artırımı olasılığını yükseltiyor. Bu, enflasyonun gerilemesini ve Federal Rezerv’in faiz artışlarını yavaşlatmasını veya durdurmasını umut eden yatırımcıları rahatlattı.

ÜFE verisi geçen hafta açıklanan Aralık ayı enflasyonu raporunun ardından geliyor. ABD enflasyonu Aralık ayında beklentinin altına inerek yüzde 6,5 olarak açıklanmıştı.

GCM Yatırım Banner

FED için Gevşeme Beklentisi Artıyor

AXS Investments CEO’su Greg Bassuk, “FED, 2022 boyunca enflasyonu dizginlemek için oranları agresif bir şekilde yükseltme konusunda şahin tavrını sürdürürken, Aralık ayı ÜFE baskısı, son zamanlarda uygulanan çok sıkı para politikasını gevşetmesi için iyiye işaret” değerlendirmesinde bulundu.

Bassuk’a göre FED’in Şubat’ta tekrar faiz artırması konusunda bir fikir birliği varken, düşen enflasyon rakamları, faiz artırım eylemlerinin 2023′te yavaşlamaya başlama olasılığını destekliyor. ABD Hazine getirileri, teknoloji hisselerinde küçük bir artış sağlayan verilerin yayınlanmasının ardından düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.