Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Tüketici Güveni 2021’den Sonra En Yüksek Seviyede

ABD’de Conference Board, Aralık ayı tüketici güven endeksine yönelik bilgileri paylaştı. Rakamlar, iş gücü piyasasındaki iyileşmenin etkisiyle beklentileri aştı.
ABD’de Tüketici Güveni 2021’den Sonra En Yüksek Seviyede
HABER GİRİŞ

Dünya ekonomisine yön veren, piyasaların pür dikkat odaklandığı Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) önemli bir veri daha açıklandı. Conference Board, ABD’li tüketicilerin tercihlerini gösteren Aralık ayı tüketici güven endeksine yönelik verileri paylaştı.

Endeks, Aralık’ta önceki aya göre 9,7 puan artarak 110,7 seviyesine yükseldi. Tüketici endeksinin 104,5 değerine yükselmesi bekleniyordu. Endeks, tahminlerden daha yüksek geldi. ABD’de iş gücü piyasasına ve enflasyon konusuna daha iyimser bakılması nedeniyle yükselen tüketici güven endeksi, 2021’in başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD’de Tüketici Güveni 2021’den Bu Yana Rekor Seviyede

ABD’de iş ve iş gücü piyasasına yönelik beklentileri içeren mevcut durum endeksi Aralık’ta 12 puan arttı ve 148,5 puana yükseldi. Gelecek süreçlere ilişkin kısa dönemli değerlendirmeleri gösteren beklentiler endeksi aynı dönemde 8,2 artarak 85,6’ya çıktı.

Conference Board Başekonomisti Dana Peterson, Aralık’taki artışın iş koşullarındaki iyileşmeden kaynaklandığını belirtti. Bunun yanında kişisel gelir beklentilerine yönelik görüşlerin azalmasının da beklentilere katkı sağladığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın