Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Perakende Satışlar Mart’ta Rekor Enflasyona Rağmen Arttı

ABD'de enflasyonun Aralık 1981 sonrası rekor kırdığı Mart ayında tüketiciler harcamalarını artırmaya devam ettiler. İşte bunu doğrulayan raporun detayları;
ABD’de Perakende Satışlar Mart’ta Rekor Enflasyona Rağmen Arttı
HABER GİRİŞ

Beklenen verilerden perakende satışlar, ABD Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) tarafından açıklandı. Rapora göre savaşın, yüksek enflasyonun ve FED başta olmak üzere küresel merkez bankalarının gündemden düşmediği Mart ayında perakende satışlar beklentilerin hafifçe altında kaldı.

Mart’ta önceki ayın revize edilmiş yüzde 0,8 artışına kıyasla yüzde 0,5 artış olurken beklenti yüzde 0,6 artış yönündeydi.

Ön veriler yılın üçüncü ayında perakende satışların yüzde 0,5’lik artışla 665,7 milyar dolara ulaştığını gösterdi.

ABD Perakende Satış Mart
KAYNAK: United States Census Bureau

Benzin istasyonlarındaki satışlar, şaşırtıcı olmayan bir biçimde yüzde 8,9 ile artan enerji maliyetleri arasında en büyük artışı kaydetti.

Diğer büyük artışlar genel mal mağazalarında, (yüzde 5,4); elektronik ve beyaz eşya mağazaları (yüzde 3,3); spor malzemeleri, hobi, müzik aleti (yüzde 3,3) ve giyim (yüzde 2,6) satışlarında görüldü. Buna karşılık, mağaza dışı perakendecilerde ve motorlu araç ve parça bayilerinde satışlar geriledi.

GCM Yatırım Banner

ABD’de otomobil hariç perakende ticaret, Şubat ayında yukarı yönlü revize edilen yüzde 0,6’lık artışın ardından ve yüzde 1’lik pazar beklentilerinin biraz üzerinde, 2022 yılının Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,1 arttı.

Amerikalıların, Rusya’nın Ukrayna ile artan savaşı yüzünden kötüleşen gıda, benzin ve diğer temel ihtiyaç maddelerinin yüksek fiyatlarına rağmen Mart ayında harcamaya devam etmeleri dikkat çekti.

Bu hafta açıklanan veriler ABD’de yıllık enflasyonun Mart ayında yüzde 8,5’e yükselerek Aralık 1981’den sonra rekor kırdığını gösterdi. Yıllık bazda artış beklentinin üzerinde gelirken aylık bazda yüzde 1,2 artış da tahminden yüksek geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.