Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Perakende Satışlar Mart’ta Beklentiyi Aştı

Ticaret Bakanlığı, haftanın önemli ekonomik verilerinden olan perakende satış rakamlarını piyasalarla paylaştı. Perakende satışlar beklentinin oldukça üstünde geldi.
ABD’de Perakende Satışlar Mart’ta Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) küresel piyasaların yakından takip ettiği verilerden biri daha açıklandı. ABD’de perakende satışlar Mart ayında önceki aya göre yüzde 0,7 artarak tahminlerin üzerinde geldi. Beklentiler yüzde 0,4 artması yönündeydi.

Perakende satışlar, ülkedeki perakende düzeyinin toplam satış değerini ölçüyor ve genel ekonomik aktivitede tüketici harcamalarının göstergesi olarak takip ediliyor.

ABD’de perakende satışlar Şubat ayında 0,9 seviyesinde yükselmişti. Mart’ta beklentilerin üzerinde açıklanan veri, yüzde 0,7 yükselerek 709,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan veri, tüketici harcamalarının güçlü kaldığını gösterdi.

ABD Merkez Bankası (FED), 19-20 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantıda politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit bıraktı. FED, enflasyonu yüzde 2 seviyesine indirmek için çabalıyor ve kararlarını bu doğrultuda alıyor. Bu kapsamda ülkede açıklanan enflasyon, işsizlik ve perakende satışlar gibi önemli veriler FED’in yakından izlediği göstergeler arasında yer alıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın