Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Mortgage Sıkıntısı Giderek Artıyor

ABD'de mortgage başvuruları 1995 yılından bu yana en düşük seviyede kalmaya devam etti. 30 yıllık faiz yüzde 8 sınırına dayandı. Detaylar haberin devamında;
ABD’de Mortgage Sıkıntısı Giderek Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranının yüzde 8 seviyesine yaklaşmasıyla birlikte mortgage başvuruları 1995 yılından bu yana en düşük seviyede kalmaya devam etti.

Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verileri, ABD’de 20 Ekim ile sona eren haftada mortgage başvurularının düşüşünü üst üste ikinci haftasında da sürdürdüğünü ortaya koydu.

Mortgage Başvuruları Düşüşünü Sürdürdü

Mevsimsel unsurlardan arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksinin yüzde 1 düşüşle 165,2 puana gerilediği bildirildi.

İlgili dönem içinde konut satın almaya yönelik başvurular, bir önceki haftaya göre yüzde 2 azalırken yeniden finansman başvurularının yüzde 2 arttığı bilgisi verildi.

Satın alma endeksinin 127 ve yeniden finansman endeksinin yüzde 354 puana geldiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranının 20 baz puan yükselişle yüzde 7,7’den yüzde 7,9’a çıkarak (2000 yılından bu yana en yüksek seviye) yükselişini yedinci haftaya taşıdığının belirtildiği raporda, aynı dönemde 15 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranının yüzde 6,98’den yüzde 7,08’e çıktığı ifade edildi.

Kan: Potansiyel Konut Alıcılarını Piyasadan Uzak Tutuyor

MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Küresel yatırımcıların yüksek faiz oranları ve artan mali açık beklentileri konusunda endişelerini sürdürmeleri nedeniyle on yıllık Hazine tahvil getirileri geçen hafta daha da yükseldi.” ifadesini kullandı.

Faizlerin art arda yedi hafta boyunca kümülatif olarak 69 baz puanlık bir artış gösterdiğini belirtti.

Mortgage faaliyetinin, başvuruların 1995’ten bu yana en yavaş haftalık tempoya düşmesiyle birlikte gerilemeye devam ettiğini söylerken “Bu yüksek mortgage oranları, potansiyel konut alıcılarını piyasadan uzak tutuyor ve yeniden finansman faaliyetlerini baskılamaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.