Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Mortgage Faizleri 23 Yılın En Yüksek Seviyesinde

ABD’de 30 yıllık sabit ipoteğin ortalama oranı yüzde 7,48 ile 2000 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, sektördeki sıkıntılar artıyor.
ABD’de Mortgage Faizleri 23 Yılın En Yüksek Seviyesinde
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde ipotekli konut satışları alarm veriyor. Yatırımcıların yüksek faiz oranları ve enflasyonun beklenenden daha uzun süre devam edeceğine dair endişeler, mortgage faizlerinin Kasım 2000’den bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına sebep oldu.

30 yıllık faiz oranı sadece geçen hafta 29 baz puan daha yükselerek yüzde 7,48’e ulaştı. Mortgage News Daily’nin COO’su Matthew Graham, yatırımcıların ekonomik verilerde bekledikleri türden bir bozulma görmediklerini söyledi.

Söz konusu verilerin, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimini gündeme alıncaya kadar değişmeyeceği söylendi.

Yüksek faiz oranları potansiyel ev almak isteyenleri sert bir şekilde vururken, Covid pandemisi ile şişirilmiş ev fiyatlarını da olumsuz etkiliyor.

Yüksek İpotek Oranları Arzı da Etkiliyor

Yüksek ipotek oranlarının arz durumunu da kötüleştirdiği belirtilen haberde, mevcut ev sahiplerinin büyük çoğunluğunun yüzde 3 civarında ya da bunun altında işlem yaptığı için evlerini satma konusunda da isteksiz oldukları kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Başka bir eve taşınmanın bu oranı ikiye katlamaktan daha fazlası anlamına geleceğine dikkat çekildi.

Geçen yılının Ağustos ayında mortgage faiz oranları yüzde 5,5 civarındaydı. Bu oranla hesaplama yapıldığında, 30 yıllık sabit kredide yüzde 20 peşinatla 400.000 dolarlık bir ev satın alan biri için bugünkü aylık ödeme, anapara ve faizle birlikte, bir yıl öncesine göre kabaca 420 dolar daha fazla çıkıyor.

Artık daha fazla borçlu, daha kısa sabit vadeler için daha düşük faiz oranları sunan ayarlanabilir oranlı kredilerin tercih edildiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.