Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Mortgage Başvuru ve Faizleri Artışı Sürdürdü

FED faiz artırımlarına devam ederken ABD’de emlak sektörü rekor artışlar yaşadı. Son verilerde mortgage faizinde bu yıl ilke imza atıldı.
ABD’de Mortgage Başvuru ve Faizleri Artışı Sürdürdü
HABER GİRİŞ

İngiltere’de ev sahiplerinin gelecek aylarda yaşayacağı maliyet artışları yüzünden ipotek krizi ile karşı karşıya olduğu haberlerinin paylaşılmasının ardından Amerika tarafında haftalık olarak yayımlanan mortgage raporu paylaşıldı.

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verilerine göre geçen hafta itibarıyla ülkede mortgage başvuruları artarken, 30 yıllık faiz bu yıl ilk kez yüzde 7 seviyesinin üzerinde kayda geçti.

7 Temmuz Cuma gününde kapanan haftada mevsimsel faktörlerden arındırılmış yeniden finansman ve alım kredilerinin baz alındığı mortgage başvurularıyla elde edilen piyasa endeksi yüzde 0,9 artarak 208,4 puana çıktı.

MBA verilerine göre geçen hafta itibarıyla satın alma endeksi yüzde 1,8 yükselerek 165,3 puana çıkarken; refinansman endeksi yüzde 1,3 düşerek 416,0 puana indi.

Söz konusu haftada 30 yıllık mortgage faizi 4 Kasım 2022 tarihinden bu yana ilk kez 22 baz puan artarak yüzde 7,07 seviyesine ulaştı.

GCM Yatırım Banner

MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, 30 yıllık sabit oranın 8 ay sonra en yüksek seviyeye çıktığını söyleyerek, “Jumbo oranı da yüzde 7,04’e yükseldi ve bu, 2011 yılına dayanan jumbo serisi için rekor bir seviye” dedi.

30 yıllık kredi faizinin 4 haftalık ortalaması 30 baz puan arttı. Yıllık artışla 30 yıllık kredi faizi 111 baz puandan 130 baz puana yükseliş gerçekleştirdi. 15 yıllık faiz 12 baz puan artarak yüzde 6,42 seviyesine çıktı.

MBA raporunda, “Gelen ekonomik veriler, ekonomi hakkında karışık sinyaller göndermeye devam ediyor ve piyasalar, Federal Rezerv’in enflasyonu yavaşlatmak için daha uzun süre faiz oranlarını daha yüksek tutması gerekeceğini beklediğinden, genel etki Hazine getirilerini geçen hafta daha yüksek bıraktı” açıklaması yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.