Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Mal Ticaret Açığı Nisan’da Çok Sert Arttı

Bugün açıklanan verilere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde mal ticaret açığı, piyasa beklentisinden 10 milyar dolar daha fazla geldi.
ABD’de Mal Ticaret Açığı Nisan’da Çok Sert Arttı
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanlığı, Nisan ayı mal ticareti dengesi, toptan eşya ve perakende stoklarına ilişkin verileri yayımladı. Mal ticaret açığı Nisan’da aylık bazda yüzde 17 oranında artış göstererek 96,8 milyar dolara yükseldi. Bir önceki ay olan Mart’ta 84,6 milyar dolara gerileyen mal ticaret açığının, Nisan’da 86 milyar dolara yakın gelmesi bekleniyordu.

Nisan’da ihracat 9,5 milyar dolar azalarak 163,3 milyar dolara gerilerken, ithalat 4,5 milyar dolar artışla 260 milyar dolara yükseldi.

Oransal olarak bakıldığında mal ihracatı aylık bazda yüzde 5,5 azalırken, mal ithalatı yüzde 1,8 arttı.

Toptan eşya stokları bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 azaldı ve 914,9 milyar dolara indi.

Nisan ayında dayanıklı mal siparişleri yüzde 1,1 artışla yüzde 1 düşüş beklentisini tersine çevirdi. Savunma harici dayanıklı mal siparişleri yüzde 0,6 azalırken, hava araçları hariç savunma dışı mal siparişleri yüzde 1,4 arttı.

GCM Yatırım Banner

Otomotiv hariç perakende stoklarında yüzde 0,1, toptan eşya envanterlerinde yüzde 0,2’lik düşüş oldu. Toptan satışlarda ise bir önceki aya kıyasla yüzde 1,6 artış kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.