Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Mal Ticaret Açığı Nisan’da Çok Sert Arttı

Bugün açıklanan verilere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde mal ticaret açığı, piyasa beklentisinden 10 milyar dolar daha fazla geldi.
ABD’de Mal Ticaret Açığı Nisan’da Çok Sert Arttı
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı, Nisan ayı mal ticareti dengesi, toptan eşya ve perakende stoklarına ilişkin verileri yayımladı. Mal ticaret açığı Nisan’da aylık bazda yüzde 17 oranında artış göstererek 96,8 milyar dolara yükseldi. Bir önceki ay olan Mart’ta 84,6 milyar dolara gerileyen mal ticaret açığının, Nisan’da 86 milyar dolara yakın gelmesi bekleniyordu.

Nisan’da ihracat 9,5 milyar dolar azalarak 163,3 milyar dolara gerilerken, ithalat 4,5 milyar dolar artışla 260 milyar dolara yükseldi.

Oransal olarak bakıldığında mal ihracatı aylık bazda yüzde 5,5 azalırken, mal ithalatı yüzde 1,8 arttı.

Toptan eşya stokları bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 azaldı ve 914,9 milyar dolara indi.

Nisan ayında dayanıklı mal siparişleri yüzde 1,1 artışla yüzde 1 düşüş beklentisini tersine çevirdi. Savunma harici dayanıklı mal siparişleri yüzde 0,6 azalırken, hava araçları hariç savunma dışı mal siparişleri yüzde 1,4 arttı.

Otomotiv hariç perakende stoklarında yüzde 0,1, toptan eşya envanterlerinde yüzde 0,2’lik düşüş oldu. Toptan satışlarda ise bir önceki aya kıyasla yüzde 1,6 artış kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu