Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Mal Ticaret Açığı Mart’ta Düşüş Gösterdi

Mart ayında ihracatın artması, ithalatın düşmesiyle ABD’de mal ticaret açığı azalarak, beklentinin altında kaldı.
ABD’de Mal Ticaret Açığı Mart’ta Düşüş Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ticaret Bakanlığı, Mart 2023 dönemine ait mal ticaret dengesi rakamlarını açıkladı. Mart ayında mal ihracatı, bir önceki aya göre yüzde 3 artışla 172,7 milyar dolara çıktı. Bu rakam önceki ayın bildirilen ihracatından 4,9 milyar dolar daha fazla oldu.

İthalat ise 2,5 milyar dolara denk gelen yüzde 1’lik düşüşle 257,3 milyar dolara indi. Böylelikle mal ticaret açığı yüzde 8,1 azalarak 91,6 milyar dolardan, 84,6 milyar dolara geriledi. Beklenti 89 milyar dolarlık ticaret açığı gelmesi yönündeydi.

Toptan eşya stokları, bu dönemde aylık bazda yüzde 0,1, perakende stokları ise yüzde 0,7 oranında artış gösterdi. Toptan eşya stokları 919,9 milyar dolar, perakende stokları 773,4 milyar dolar olarak tahmin edildi.

ABD’de bugün açıklanan verilere göre dayanıklı mal siparişleri Mart’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 3,2 oranında artış göstererek, yüzde 0,7’lik artış beklentisini yaklaşık beşe katladı. Önceki ay yüzde 0,1 oranında düşüş olmuştu.

Çekirdek dayanıklı mal siparişleri de yüzde 0,3 artışla yüzde 0,2 düşüş beklentisinden çok iyi geldi. Savunma harici dayanıklı mal siparişlerinde ise yüzde 3,5 oranında artış gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın