Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İmalat PMI Mayıs’ta Beklentiden Düşük Geldi

Dünyanın en büyük gücü olan ABD’de ISM imalat endeksi Mayıs ayında beklentilerin altında gerçekleşti. İşte detaylar;
ABD’de İmalat PMI Mayıs’ta Beklentiden Düşük Geldi
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların yakından takip ettiği Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) haftanın önemli verilerinden biri açıklandı. Tedarik Yönetim Enstitüsü tarafından paylaşılan verilere göre ülkede ISM imlaat endeksi (PMI) Mayıs’ta 49,2’den 48,7’ye düştü ve böylece son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Piyasaların beklentisi 50 düzeyinde geleceği yönündeydi. ISM imalat endeksinin 50’nin altında bir puanda gerçekleşmesi, sektörde daralma olduğuna işaret ediyor.

Dünyanın en büyük ekonomisinde yeni siparişler endeksi 3,7 puan düşerek 45,4’e geriledi ve böylece Haziran 2022’den bu yana en düşük seviyeyi göstermiş oldu. Ülkede istihdam endeksi 48,6’dan 51,1’e çıkarken 7 sektör Mayıs ayında daralma olduğunu kaydetti.

Uzmanlar, ABD’de tüketici harcamalarının yavaşlamasının imalat sektöründeki faaliyetleri etkilediğini ifade ediyor.

Tedarik Yönetim Enstitüsü, yaptığı açıklamada şirketlerin mevcut para politikası ve diğer koşullar nedeniyle yatırım yapma konusunda isteksiz olduğunu belirtti. Ülkede Mayıs ayında büyüme bildiren imalat sektörleri baskı faaliyetler, petrol ve kömür ürünleri, kağıt ürünleri, tekstil fabrikaları, metal ürünler ve kimya ürünleri.

GCM Yatırım Banner

Daralma bildiren sektörler ise ağaç ürünleri, plastik ve kauçuk ürünler, makine; bilgisayar ve elektronik ürünler, mobilya ve ilgili ürünler, ulaşım ekipmanları, yiyecek, içecek ve tütün ürünleri olarak sıralandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın