Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İkinci El Otomotiv Fiyatlarında Art Arda Üçüncü Aylık Düşüş

ABD'de ikinci el araç fiyatları Haziran ayı itibarıyla Kovid-19 salgınının başlamasından bu yana en büyük düşüşü yaşadı. Detaylar haberde;
ABD’de İkinci El Otomotiv Fiyatlarında Art Arda Üçüncü Aylık Düşüş
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyon açısından önemli bir gösterge olarak da kabul gören ABD ikinci el otomotiv fiyatlarında Haziran verileri açıklandı. İkinci el araç fiyatları geçen ay itibarıyla pandeminin başlamasından bu yana en büyük düşüşünü yaşadı.

Cox Automotive’in yayımladığı Manheim İkinci El Araç Değer Endeksi’ne göre Haziran ayında, Mayıs ayına kıyasla yüzde 4,2 oranında düşüş gözlemlendi.

Rekor Düzeyde Aylık Düşüşlerden Biri Yaşandı

Cox’a göre bu tablo, art arda üçüncü aylık düşüşe ve endeksin rekor düzeydeki en büyük aylık düşüşlerinden birine işaret ediyor.

İkinci el otomotiv fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10,3 düştü.

Düşüş, araç alım-satımı platformu Manheim tarafından derlenen ikinci el araç fiyat endeksi tarihindeki en büyük düşüşlerden biri olarak kayıtlara geçti. Manheim’ın İkinci El Araç Değer Endeksi yüzde 11,4 ile Nisan 2020’de tarihi düşüş yaşamıştı.

GCM Yatırım Banner

Perakende fiyatların geleneksel olarak toptan eşya fiyatlarındaki değişiklikleri takip etmesinden dolayı, düşüşün, önümüzdeki aylarda tüketiciler için ikinci el araç fiyatlarının gerilemesine yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Frey: Alıcılar Erken Tatile Çıkmış Gibi

Cox’un Ekonomik ve Sektörel Analizler Kıdemli Müdürü Chris Frey konuya dair açıklamasında, piyasadaki alıcıların erken bir yaz tatiline çıkmış gibi göründüklerini belirtti.

“İkinci el perakende envanteri son birkaç haftadır iyileşme gösterirken, 2023 sonuna kadar toptan fiyat hareketlerinde daha az oynaklık bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Cox Kıdemli Ekonomisti Jonathan Smoke, Pazartesi günü bir konferans görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, düşüşe, yeni araçların artan mevcudiyeti ve yüksek faiz oranlarının yol açtığını söylemişti.

Küresel sağlık krizi ve tedarik zinciri sorunları yeni araç üretiminin belirli aralıklarla durmasına neden olduğundan, ikinci el araç fiyatları Kovid-19 salgınının ilk günlerinden bu yana yükseldi. Bu durum, esnek talep nedeniyle düşük yeni araç arzına ve rekor düzeyde yüksek fiyatlara yol açtı. Maliyetler ve stok azlığı, tüketicileri ikinci el araç pazarına yönlendirerek fiyatları da yükseltti.

Cox, Aralık 2022’ye kıyasla bu yılın sonunda toptan ikinci el araç fiyatlarının kabaca yüzde 1,1 düşeceğini tahmin ediyor.

Ayrıca, pazarın 2028 yılına kadar fiyatlarda “yavaş ve kademeli bir iyileşme” göstererek salgın öncesi seviyelere ulaşmasını bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.