Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Hisse Senetlerinden Çıkışlar Sekiz Haftanın Zirvesine Ulaştı

ABD’de enflasyonun yüksekliği ve faiz politikasının sıkılaşacağı beklentisi, hisse senetlerinden çıkışları artırdı. Detaylar haberde...
ABD’de Hisse Senetlerinden Çıkışlar Sekiz Haftanın Zirvesine Ulaştı
HABER GİRİŞ

ABD hisse senedi fonları, ekonomik verilerin beklenenden daha yüksek enflasyona işaret etmesinin ardından Federal Rezerv’in politika sıkılaştırmasına yönelik artan endişelerle büyük çıkış gördü. Veriler 1 Mart’a kadar olan yedi günde sekiz haftanın en yüksek çıkışının görüldüğünü ortaya koydu.

Refinitiv Lipper verileri, yatırımcıların 4 Ocak’tan bu yana en büyük haftalık elden çıkarma işlemini gerçekleştirerek net 12,9 milyar dolar değerinde ABD hisse senedi fonu elden çıkardığını gösterdi.

Para piyasası fonları, yatırımcılar arasındaki riskten kaçış havasının ortasında, sekiz haftanın en büyük haftalık girişini gördü ve 64 milyar dolar çekti. Büyük ve orta ölçekli sermaye fonları 6,27 milyar dolar ve 267 milyon dolarlık çıkışla karşı karşıya kalırken, yatırımcılar küçük sermayeli fonlardan 1,32 milyar dolar çekerek dört haftalık bir satın alma serisi yakaladı.

Sağlık, teknoloji ve kamu hizmetleri net satışta sırasıyla 797 milyon dolar, 581 milyon dolar ve 450 milyon dolar kaybetti. Sanayi hizmetleri ise yaklaşık 542 milyon dolar değerinde giriş gördü. ABD tahvil fonları ise iki haftalık net satışa tanık olduktan sonra 2.79 milyar dolarlık giriş elde etti.

Yatırımcılar hükümet ve hazine fonlarını 4,75 milyar dolar satın alırken, genel yurt içi vergilendirilebilir sabit gelirli fonlar 1,9 milyar dolar değerinde giriş çekti. Yüksek getirili fonlar ise çıkışların olduğu üçüncü haftada yaklaşık 2 milyar dolar kayıp yaşadı.

GCM Yatırım Banner

Yüksek enflasyon, FED’in faiz oranlarını tahminlerin daha yükseğe çıkaracağına dair beklentileri artırıyor. Federal Rezerv yetkilisi Christopher Waller, açıklanacak verilere göre faizlerin daha yüksek seviyelere çıkarılabileceğinin sinyalini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın