Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları 2 Bin Kişi Arttı

Amerika'da ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunan kişi sayısı 23 Eylül ile biten haftada 204 bine yükseldi. Detaylar haberin içerisinde;
ABD’de Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları 2 Bin Kişi Arttı
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından haftalık olarak açıklanan ilk işsizlik maaşı başvurularına ilişkin rapor yayımlandı. Rapora göre 23 Eylül ile biten haftada işsizlik maaşı için başvuran Amerikalıların sayısı 2 bin artarak 204 bine yükseldi.

Yedi ayın en düşük seviyesine kalmaya devam eden ilk işsizlik maaşı başvurularında piyasa beklentisi ise 215 bin seviyesindeydi. Geçen hafta açıklanan 16 Eylül’de biten haftanın verisi ise 201 binden 202 bin olarak revize edildi.

Amerika’da devam eden başvurular ise 1 milyon 675 bin olan piyasa beklentilerinin altında kalarak 12 bin artışla 1 milyon 670 bine çıktı. Bu, daha önce kaydedilen yaklaşık sekiz ayın en düşük seviyesine yakın kaldı.

İşgücü Piyasası FED’in Faiz Artışlarına Karşı Dirençli

Açıklanan veriler, ABD’nin istihdam piyasasının tarihsel olarak sıkı seviyelerde kaldığını kanıtladı. Ayrıca ülkedeki istihdam piyasasının, Amerika Merkez Bankası’nın (FED) agresif sıkılaştırma döngüsüne karşı dayanıklılığını arttığına işaret etti.

FED 20 Eylül’deki toplantısında politika faizini yüzde 5,5 ile sabit bırakırken, Kasım ayında olası bir artış için alan açmıştı. Bu haftaki veriler de FED’in faiz artış sinyallerini destekler nitelikte geldi.

GCM Yatırım Banner

Dört haftalık hareketli ortalamaya bakıldığında ilk işsizlik maaşı başvuruları 6 bin 250 düşüşle 211 bine geriledi.

Mevsimsellikten arındırılmamış ilk işsizlik başvurularıysa 1 bin 996 düşüşle 174 bin 590’a düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.