Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Fabrika Siparişleri Mayıs’ta Beklentiyi Karşılamadı

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan son rapora göre fabrika siparişleri durgunluk endişelerinden etkilendi ve beklentinin altında kaldı.
ABD’de Fabrika Siparişleri Mayıs’ta Beklentiyi Karşılamadı
HABER GİRİŞ

Sivil uçak siparişlerindeki artışın, talebi aşındıran yüksek faiz oranlarının ortasında durgunlukla dengelenmesi nedeniyle, ABD yapımı mallar için yeni siparişler Mayıs ayında beklenenden daha az arttı.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mayıs ayında yüzde 0,3 artış olduğu bildirildi. Ekonomistler siparişlerin yüzde 0,8 artacağını tahmin ediyordu. Mayıs ayına kadar siparişler yıllık bazda yüzde 1,1 oranında artış kaydetti.

Yüksek faiz oranlarına ek olarak, ekonominin yüzde 11,1’ini oluşturan imalat sektörü, harcamaların genellikle krediyle satın alınan mallardan hizmetlere kayması ve işletmelerin zayıf talep beklentisiyle stokları dikkatli bir şekilde yönetmesi nedeniyle kısıtlanıyor.

Ulaşım ekipmanları, makineler ve elektrikli ekipman, cihazlar ve bileşenler gibi mallara yönelik güçlü talep sürüyor. laşım ekipmanı siparişleri, bir önceki aya göre yüzde 4,8 hızlandıktan sonra Mayıs ayında yüzde 3,8 arttı. Sivil uçak siparişleri yüzde 32,8 artarken, motorlu taşıt siparişleri yüzde 0,6 düştü.

Makine siparişleri yüzde 1,2 artarken, bilgisayar ve elektronik ürün siparişleri yüzde %0,3 arttı. Elektrikli ekipman, cihaz ve bileşen siparişlerinde ise yüzde 1,9 artış kaydedildi. Nakliye hariç siparişler yüzde 0,5 düştü. ve mamul mal sevkiyatları yüzde 0,3 arttı. Fabrikalardaki mamul malların envanteri yüzde 0,2 düşerken, fabrikalarda doldurulmayan siparişler yüzde 0,8 arttı.

GCM Yatırım Banner

Ticaret Bakanlığı ekipmanla ilgili iş harcama planlarının bir ölçüsü olarak görülen, uçak hariç savunma dışı sermaye malları siparişlerinin, geçen ayki tahmine göre revize edilmeden yüzde 0,7 arttığını bildirdi.

Temel sermaye mallarının sevkiyatları yüzde 0,3 artarken ekipmana yönelik işletme harcamaları, 2020 ortasından bu yana ilk kez arka arkaya düşüş göstererek iki çeyrektir daraldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.