Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ISM İmalat Endeksi Haziran’da Beklenti Altı Geldi

ABD'de ISM tarafından açıklanan imalat PMI Haziran’da beklentilerin altında kalarak art arda sekizinci ayında da daralma gösterdi. Detaylar haberde;
ABD ISM İmalat Endeksi Haziran’da Beklenti Altı Geldi
HABER GİRİŞ

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) tarafından ABD’nin Haziran ayına ilişkin imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri yayımlandı. Amerika’nın imalat sektöründeki ekonomik aktivite, art arda sekizinci ayında da daralmış oldu.

28 aylık bir büyüme döneminin ardından Haziran’da da daralan endeks, Mayıs’ta kaydedilen yüzde 46,9’dan 0,9 puan daha düşerek yüzde 46 olarak kaydedildi. Piyasa analistlerinin beklentisi değerin yüzde 47 olması yönündeydi.

Raporda, ülke ekonomisinin geneline bakıldığında 30 aylık genişleme sürecinin ardından yedinci ayda daralma gösterdiği belirtildi.

Yeni Siparişler Endeksi Daralma Bölgesinde Kaldı

Yeni siparişler endeksi, Mayıs’taki yüzde 42,6’lık değerinden Haziran’da 3 puan yükselerek yüzde 45,6 ile daralma bölgesinde kaldı. Yüzde 46,7 olan Üretim Endeksi okumasıysa Mayıs’taki yüzde 51,1 rakamına kıyasla yüzde 4,4 puanlık bir düşüş yaşadı.

PMI verileri 50 ve üzerinde değer alırsa sektördeki genişlemeye, 50’nin altında değer alırsa ise sektördeki daralmaya işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

Endeks, Mayıs 2020’den bu yana imalat sektöründe daha hızlı bir daralma oranına işaret etti. Böylece 2023’ün ikinci yarısına ilişkin iyimserlik zayıfladı.

ISM Başkanı Timothy Fiore yayımlanan raporu değerlendirerek, yakın vadede daha fazla istihdam azaltma eyleminin olacağına ilişkin işaretlerin olduğunu savundu. Mayıs ayında yüzde 76 olan imalat sanayi gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) Haziran’da yüzde 71’e gerilediğini anımsattı.

Haziran’da büyüme bildiren dört imalat sektörünün olduğu kaydedilirken, 11 sektörde daralma görüldüğü paylaşıldı.

Fiore açıklamalarında, “ABD imalat sektörü yeniden küçüldü ve imalat PMI bir önceki aya göre zemin kaybetti ve bu da daha hızlı bir daralma oranına işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.