Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ISM İmalat PMI Mayıs’ta Beklentinin Altında Kaldı

ABD'nin Mayıs ayına ilişkin ISM İmalat PMI raporu açıklandı. Endeks piyasa beklentilerinin altında kaldı. Detaylar haberde...
ABD ISM İmalat PMI Mayıs’ta Beklentinin Altında Kaldı
HABER GİRİŞ

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM), Mayıs ayına ilişkin ABD, ISM İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri açıklandı. Nisan ayında 47,1 seviyesinde kayda geçen imalat endeksi, Mayıs ayında düşüşe geçti.

Rapora göre ISM İmalat PMI Mayıs’ta yüzde 0,2 düşerek 46,9’a geriledi. Rakam imalat sektöründe art arda yedinci aydır daralamaya işaret etti.

“Daha Fazla İş Belirsizliği Var”

Mayıs ayı ISM İmalat Endeksi, piyasa beklentilerinin altında kaldı. Verinin bu dönemde 47 değerini alması bekleniyordu. Söz konusu dönemde yeni siparişler, stoklar, birikmiş siparişler daraldı. Buna karşı üretim endeksi yüzde 2,2 artarak 51,1’e çıktı.

Fiyatlar endeksi ise Nisan ayına göre 9 puan düşerek 44,2 oldu. İstihdam endeksi yüzde 1,2’ik artış ile 51,4’e yükseldi. İstihdam endeksinin Mart 2009’dan bu yana en düşük okunması oldu.

Yeni İhracat Siparişleri Endeksi 0,2 puan artarken, İthalat Endeksi 2,6 puan düşerek daralma bölgesinde kaldı.

GCM Yatırım Banner

ISM İmalat Ticareti Anketi Komitesi Başkanı Timothy Fiore, ABD imalat sektörü yeniden küçüldüğünü belirtti. Mayıs ayı raporunun 2023’ün ilk yarısı için ve yaz sonu / sonbahar başı döneminde büyümeye hazırlanmayı yansıttığını söyledi. Fiore, uyarıda bulunarak daha fazla iş belirsizliğinin olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın