Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ISM İmalat PMI Nisan’da Beklenti Üstü Geldi

Küresel piyasaların önemli verilerinden ABD ISM İmalat PMI raporu Nisan ayında ülkenin imalat sanayisinde art arda 6'ncı ayda daralmaya işaret etti. Detaylar haberde;
ABD ISM İmalat PMI Nisan’da Beklenti Üstü Geldi
HABER GİRİŞ

Amerika’nın önemli makroekonomik verileri arasında yer alan ABD’nin Nisan ayı ISM İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri açıklandı. ISM tarafından açıklanan raporda, ABD’nin imalat endeksi Nisan’da 47,1 ile piyasa beklentisinin üstünde geldi.

ABD’nin ISM tarafından açıklanan imalat PMI verisi Mart ayındaki 46,3 seviyesinden 0,8 puan artarak 47,1’yükseldi. Endeksteki artışa rağmen imalat sanayisindeki daralmanın devam ettiği görüldü.

Geçen ay açıklanan Mart ayı raporunda  ABD’nin imalat ekonomisi 47,5 yönündeki piyasa beklentilerinden düşük gelerek 46,3 seviyesinde olduğu açıklanmıştı.

ABD’de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksine ilişkin piyasa beklentisi ise söz konusu dönemde 46,8 değeri olması yönündeydi.

ABD’nin Yeni Siparişlerindeki Daralma Yumuşadı

2023 yılı için resesyon riskinin arttığı ABD’de, açıklanan endeksle imalat sektöründeki faaliyetlerin art arda altıncı ayda da daraldığını gösterdi.

GCM Yatırım Banner

ISM’nin Nisan ayı raporunda üretim endeksi aylık bazda 1,1 puan artarak 48,9 seviyesine yükseldi. Yeni siparişler endeksinde de bir önceki aya göre daralma yumuşayarak 1,4 puan artışla 45,7’ye çıktı.

İstihdam endeksindeki iki aylık düşüşün ardından Mart ayındaki 46,9 seviyesinden 3,3 puan artarak Nisan ayında 50,2’ye yükseldi.

Anket sonuçlarının derlendiği Nisan ayı raporuna göre tedarikçilerden daha hızlı teslimatlar ve daha kısa teslim süreleri olduğu kaydedildi. Fiyatlar incelendiğinse ise girdi maliyetlerinin bir önceki aya kıyasla küçük bir düşüşün ardından Nisan’da toparladığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.