Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İmalat Ekonomisi Mart’ta Ardışık 5. Kez Daraldı

ABD ekonomisinin sağlığına ilişkin piyasaların beklediği ISM İmalat PMI açıklandı. Mart verisi, ABD fabrika faaliyetlerinde beşinci ardışık daralmaya işaret etti.
ABD İmalat Ekonomisi Mart’ta Ardışık 5. Kez Daraldı
Yorum

3-7 Nisan haftasının beklenen makroekonomik verilerinden ABD ISM İmalat PMI açıklandı. ABD ISM İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) açıklandı. Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) raporuna göre ABD imalat ekonomisi Mart’ta 46,3’e geriledi.

Beklenti, 47,5 yönündeydi. Tahminlerden düşük gelen okuma, imalat sanayinde 28 aylık büyümenin ardından Mart’ta beşinci ardışık daralmayı işaretledi.

Şubat’ta 47,7 olan ISM İmalat PMI, Mayıs 2020 sonrası en düşük seviye olan Ocak okumasından (47,4) toparlansa da piyasa tahminlerinin altında kalmıştı.

Mart okuması Mayıs 2020 sonrası yeni en zayıf seviye oldu. Yeni siparişler, istihdam ve birikmiş siparişler daha hızlı küçüldü.

Yeni siparişler endeksi, Şubat ayında kaydedilen 47 rakamının 2,7 puan altında 44,3 ile daralma bölgesinde kaldı.

Üretim endeksi Mart’ta 47,8 olurken fiyatlar endeksi, Şubat ayı rakamı olan 51,3’e göre 2,1 puan düşüşle 49,2 oldu. Bekleyen siparişler endeksi 43,9’a geriledi. İstihdam endeksi, Şubat ayındaki y49,1’den 2,2 puan düşüşle 46,9 ile daralma bölgesinde devam etti.

Tedarikçi teslimatları endeksi yüzde 44,8 ile Şubat ayında kaydedilen 45,2’den 0,4 puan daha düşerek endeksin Mart 2009’dan bu yana en düşük okumasını temsil etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu