Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Enflasyon Artık Çoğunluk için Zorluk Yaratıyor!

ABD'de enflasyon nedeniyle zorluk yaşadığını söyleyenlerin oranı, yüzde 50'nin üzerine çıkarak çoğunluğa ulaştı. İnsanlar fiyat artışlarına yanıt olarak ne yapıyor?
ABD’de Enflasyon Artık Çoğunluk için Zorluk Yaratıyor!
HABER GİRİŞ

Enflasyon, dünyanın birçok ülkesinde tarihi seviyelerde kaydediliyor. Fiyat artışları hız kesmezken bu durum hanehalkları için yaşam maliyeti krizini derinleştiriyor. Gelişmemişinden gelişmişine hemen her ülke enflasyon dalgasından etkilenirken dünyanın en büyük ekonomisindeki durum iç açıcı değil.

ABD’de enflasyon Temmuz’da 40 yılın yüzde 9,1’lik zirvesinden gerilese de oran son yılların en yüksek seviyelerinde kaldı. Yapılan bir anket, enflasyonun artık çoğu hane için zorluk yarattığını ortaya serdi.

Amerikalılar Enflasyondan Daha Fazla Şikayet Ediyor!

Washington merkezli analitik ve danışmanlık şirketi Gallup tarafından yayımlanan anket, enflasyonun artık çoğu Amerikalı için sıkıntı yarattığı sonucuna ulaştı.

Gallup’un 1-22 Ağustos tarihli anketine göre Amerikalıların yüzde 56’sı fiyat artışlarının haneleri için mali sıkıntıya neden olduğunu söylüyor. Söz konusu oranın, geçen yılın Kasım ayında yüzde 45 ve Ocak’taki yüzde 45’ten yükseldiği belirtiliyor.

Ağustos anketinde, enflasyon yüzünden yaşanan zorluk yüzde 12’lik kesim tarafından şiddetli, yüzde 44’lük kısım tarafından ise orta olarak tanımlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Yıllık hanehalkı geliri 48 bin doların altında olanlar düşük gelirlilerin yüzde 26’sı fiyatların aileleri için ciddi zorluklara neden olduğundan şikayet ediyor. Orta gelirli Amerikalılarda bu oran yüzde 12’ye, üst gelirlilerde ise yüzde 4’e düşüyor.

Enflasyona Yanıt Olarak İzlenen Yöntemler Neler?

Ankette, zorluk yaşayanlardan enflasyonun etkilerine yanıt vermek için yaptıkları belirli şeylerden bazılarını listelemeleri istendi. Verilen cevaplar, insanların harcamaları, seyahati ve araba kullanmayı azalttıklarını gösterdi.

Enflasyon yüzünden zorluk yaşayanların yüzde 24’ünün benimsediği en yaygın eylem, genel olarak daha az satın almak veya yalnızca temel ögeleri satın almak dahil harcamaları azaltmak oldu.

İkinci sırada ise seyahatler yer aldı. Hanehalklarının yüzde 17’si daha az seyahat ettiğini veya tatilini iptal ettiğini söyledi. Yüzde 5’lik kesim ise daha az araba kullandığını veya daha az benzin kullanmaya çalıştığını aktardı.

Daha yüksek fiyatlar ile başa çıkmak için izlenen yaygın stratejiler arasında daha ucuz mallar satın almak, daha az dışarıda yemek, az yiyecek satın almak veya kendi yiyeceklerini yetiştirmek, evde kalmak ve eğlence giderlerini azaltmak oldu.

Aynı zamanda katılımcıların yüzde 7’si daha fazla saat çalışarak, ikinci bir iş bularak veya yeni bir iş arayarak gelirini artırmaya çalıştığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.