Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri Ağustos’ta Sürpriz Artış Kaydetti

Ticaret Bakanlığı verileri ABD’de dayanıklı mal siparişlerinde güçlü toparlanma olduğunu gösteriyor. Ayrıntılar şöyle…
ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri Ağustos’ta Sürpriz Artış Kaydetti
HABER GİRİŞ

Makinelerdeki artışın sivil uçaklardaki düşüşü telafi etmesiyle uzun ömürlü ABD imalat mallarına yönelik siparişler Ağustos’ta beklenti üstü arttı. Ticaret Bakanlığı’nın dayanıklı mal siparişlerindeki sürpriz artışta geçen ay enflasyonun artmasıyla birlikte yüksek fiyatları yansıtıyor.

Dayanıklı mal siparişleri aylık bazda yüzde 0,2 artış kaydetti ve yüzde 0,5 olan daralma beklentisini aştı. Rapor, Federal Rezerv’in mallara olan talebi yavaşlatan ve yatırım yapmak isteyen işletmeler için kredi maliyetini artıran agresif para politikası sıkılaştırmasına rağmen ekonominin güçlü olduğuna işaret ediyor.

ABD dayanıklı mal siparişleri
Kaynak: ABD Ticaret Bakanlığı

Toronto’daki BMO Capital Markets’ın kıdemli ekonomisti Priscilla Thiagamoorthy, “ABD ekonomisi son derece dirençli olduğunu kanıtlıyor” açıklamasını yaptı.

Makine siparişleri yüzde 0,5 oranında güçlü bir artış kaydederken, elektrikli ekipman, cihaz ve bileşenlere yönelik siparişler yüzde 1,1 arttı. Bilgisayar ve elektronik ürünlere yönelik siparişler yüzde 0,3 arttı. Fabrikasyon metal ürünlere olan talep ise yüzde 0,5 yükseldi.

Birincil metal siparişleri yüzde 0,6 düşerken, sivil uçak rezervasyonlarındaki yüzde 15,9’luk gerileme nedeniyle ulaşım ekipmanı siparişleri yüzde 0,2 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Motorlu taşıt ve parça siparişleri yüzde 0,3 arttı. Veriler, ekonominin yüzde 11,1’ini oluşturan imalatın, sektörün durgunluğa saplandığını öne süren anketlere rağmen, karışıklığın sürdüğünü gösterdi.

Mart 2022’den bu yana FED, enflasyonla mücadele ederken gösterge gecelik faiz oranını 525 baz puan artırarak mevcut yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltti. Ekonomistler, sevkiyatlardaki artışın üçüncü çeyrekte ekipman harcamalarında daha güçlü bir büyümeye dönüşüp dönüşmeyeceği konusunda fikir ayrılıkları yaşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.