Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Bütçe Belirsizliği Kritik Dönemeçte Çözüldü

Federal hükümet için can suyu olacak finansman kaynağı belirsizliği nihayete erdi. Biden, bütçe tasarısına imzasını attı.
ABD’de Bütçe Belirsizliği Kritik Dönemeçte Çözüldü
Son Güncelleme: 

ABD’nin bugün itibarıyla başlayan mali yılında bütçe tasarısı konusunda sallantıda kalan uzlaşma kritik saatlerde sağlandı. ABD Başkanı Joe Biden, ABD için büyük bir risk olarak görülen ve federal hükümetin kapanmasıyla sonuçlanacağı tartışılan bütçe belirsizliğini sonlandırdı.

Hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısını imzalayan Biden, 2023 mali yılının bitimine 1 saatten az zaman kala attığı adımla federal hükümete bir aydan fazla finansman kaynağı sundu.

Federal hükümete 45 günlük finansman sağlayacak geçici bütçe tasarısıyla hükümetin kapanmasının önüne geçilmiş oldu.

İmza sonrası yazılı açıklama paylaşan Biden, Temsilciler Meclisi ve Senato’dan çıkan karar sonucu gereksiz bir krizin önlendiğini ifade etti.

Alınan kararın Amerikan halkı için iyiye işaret ettiğine dikkat çekerek, en başından bu duruma düşülmemesi gerektiği eleştirisini yaptı.


Biden, “Sadece birkaç ay önce Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ve ben, tam olarak bu türden üretilmiş krizlerden kaçınmak için bir bütçe anlaşmasına vardık. Haftalarca aşırı Cumhuriyetçiler, milyonlarca Amerikalı için yıkıcı olabilecek ciddi kesintiler talep ederek bu anlaşmadan çekilmeye çalıştı. Başarısız oldular” dedi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Ayrıca iki yıla yakın zamandır Ukrayna’ya yapılan destekler için gelen eleştirilere de karşılık olarak, Amerika’nın Kiev’e sağlayacağı yardımların kesintiye uğramasına hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Tasarı, Cumhuriyetçilerin baskın olduğu Temsilciler Meclisi’nde 91’e karşı 335 oyla kabul edilmişti. Demokratların çoğunlukta olduğu Senato’dan ise 9 “hayır” oyuna karşı 88 “evet” oyu çıkmıştı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu