Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Bekleyen Konut Satışları 22 Yılın En Düşüğünde!

ABD'de bekleyen konut satışları endeksi, Kasım ayında değişim göstermeyince satışlar son 22 yılın en düşük seviyesinde kaldı. Detaylar haberin devamında;
ABD’de Bekleyen Konut Satışları 22 Yılın En Düşüğünde!
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde bekleyen konut satışları endeksi (PHSI), Kasım 2023 döneminde yükseliş beklentilerinin aksine değişim göstermedi. Bunun sonucu olarak bekleyen konut satışları 22 yılın en düşük seviyesinde kalmış oldu.

Ulusal Emlakçılar Birliği’nin (NAR), bugün duyurduğu Kasım ayına ilişkin bekleyen konut satışları endeksi, bir önceki aya kıyasla değişim göstermeyerek 71,6 değerinde gerçekleşti.

Böylelikle satışlar, verinin tutulmaya başlandığı dönem olan 2001 yılından bu yana en düşük seviyede kaldı.

Söz konusu endekse ilişkin genel piyasa beklentisi bu dönemde yüzde 0,9 oranında artış olması yönündeydi. Dolayısıyla gelen veriler, beklentileri karşılayamamış oldu.

Sözleşme imzalamalarına dayalı olarak konut satışlarının ileriye dönük bir göstergesi olan bekleyen konut satışları endeksi, Ekim 2023 döneminde aylık bazda yüzde 1,2 azalışla 71,6 olarak gerçekleşmişti.

GCM Yatırım Banner

Bekleyen konut satışları, Kasım ayında yıllık bazda bakıldığında ise yüzde 5,1 oranında azaldı.

Bekleyen Konut Satışlarının Bölgesel Dağılımı

Kuzeydoğu PHSI geçen aya göre yüzde 0,8 artışla 64,4’e yükselirken Kasım 2022’ye göre yüzde 6,4 düşüş gösterdi. Orta Batı endeksi Kasım ayında bir yıl öncesine göre yüzde 2,2 düşüşle yüzde 0,5 artarak 76,2’ye yükseldi.

Güney PHSI, Kasım ayında yüzde 2,3 düşüşle 83,2’ye gerilerken bir önceki yıla göre yüzde 6,5 azaldı. Batı endeksi, Kasım ayında yüzde 4,2 artarak 54,0’a yükselirken Kasım 2022’ye göre yüzde 4,9 düşüş gösterdi.

NAR Başekonomisti Lawrence Yun, konuya ilişkin değerlendirmesinde mortgage (konut kredisi) faiz oranlarının Aralık ayında daha da düşmesiyle konut satışlarının 2024’te artmasının beklendiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.