Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Açık İş Sayısı Verileri Açıklandı! Beklentiler Aşıldı

ABD Çalışma Bakanlığı, Aralık 2023 dönemine dair JOLTS açık iş sayısı verilerini yayımladı. Veriler, beklentilerin üzerinde geldi. Detaylar haberin devamında;
ABD’de Açık İş Sayısı Verileri Açıklandı! Beklentiler Aşıldı
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı tarafından Aralık 2023 dönemine ilişkin JOLTS açık iş sayısı verileri açıklandı. Bakanlık tarafından paylaşılan rapora göre JOLTS açık iş sayısı, Aralık’ta bir önceki aya kıyasla 101 bin artışla 9 milyon 26 bine yükseldi.

Böylelikle, son üç ayın en yüksek seviyesi kaydedilmiş oldu.

Veriler Piyasa Beklentilerinin Üzerinde Geldi

Açık iş sayısının, söz konusu dönemde 8 milyon 750 bin seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. Dolayısıyla, sonuçlar piyasa beklentilerinin üstüne çıkmış oldu.

Kasım 2023 dönemi verileri, başlangıçta bildirilen 8,79 milyonun aksine 8,925 milyon olarak yukarı yönlü revize edildi. Bu revizyon, ekonomistlerin Kasım ayı için 8,75 milyon açık iş pozisyonu beklentisini aştı.

JOLTS açık iş sayısı Kasım 2023 verileri, bu ayın başlarında duyurulmuş ve Mart 2021’den bu yana en düşük seviye kaydedilmişti.

GCM Yatırım Banner

İlgili dönem içinde açık iş sayısı, profesyonel ve iş hizmetlerinde artış gösterdi. Toptan ticaretteki açık iş sayısında gerileme kaydedilmesi ise dikkat çekti.

İşe alım sayısı, aynı dönemde 67 bin artarak 5 milyon 621 bin seviyesine çıktı.

ABD’de işten çıkarılma ve istifa durumları dahil işinden ayrılanların sayısı ise söz konusu dönemde 36 binlik gerileme gösterip 5 milyon 365 bine düştü.

JOLTS verileri, enflasyonu ve maaşları etkileyen önemli bir unsur olan iş gücü piyasasındaki arz-talep dinamiklerine dair değerli bilgiler sağlayabileceği için piyasa katılımcıları ve ABD Merkez Bankası (FED) politika yapıcıları tarafından dikkatle takip edilmektedir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.