Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Açık İş Sayısı Uzun Zamandır Görülmeyen Seviyede!

ABD Çalışma Bakanlığı, Kasım 2023 dönemine ilişkin JOLTS açık iş sayısı verilerini açıkladı. Veriler, uzun süredir görülmeyen seviyelerde çıktı. Detaylar;
ABD’de Açık İş Sayısı Uzun Zamandır Görülmeyen Seviyede!
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı tarafından Kasım 2023 dönemine ilişkin JOLTS açık iş sayısı verileri açıklandı. Bakanlık tarafından paylaşılan rapora göre JOLTS açık iş sayısı, Kasım’da bir önceki aya kıyasla 62 bin azalışla 8 milyon 790 bine geriledi.

Böylelikle, Mart 2021’den bu yana en düşük seviye kaydedilmiş oldu.

Veriler Piyasa Beklentilerini Karşılayamadı

Açık iş sayısının, söz konusu dönemde 8 milyon 850 bin seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. Dolayısıyla, sonuçlar piyasa beklentilerinin altında kalmış oldu.

Öte yandan, açık iş sayısındaki düşüş çizgisi, Eylül ve Ekim 2023 dönemlerinin ardından art arda üçüncü aya taşınmış oldu.

İlgili dönem içinde açık iş sayısında azalma gözlemlenen sektörler arasında ulaştırma ve depolama ile federal hükümet yer aldı. Toptan ticaret sektöründe açık iş sayısında artış kaydedilmesi dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

İşe alım sayısı, aynı dönemde 363 bin geriledi ve 5 milyon 465 bin seviyesine indi.

ABD’de işten çıkarılma ve istifa durumları dahil işinden ayrılanların sayısı ise söz konusu dönemde 292 binlik gerileme gösterip 5 milyon 340 bine düştü.

JOLTS verileri, maaşları ve enflasyonu etkileyen önemli bir unsur olan iş gücü piyasasındaki arz-talep dinamiklerine ilişkin değerli bilgiler sağlayabileceği için piyasa katılımcıları ve ABD Merkez Bankası (FED) politika yapıcıları tarafından dikkatle incelenmektedir.

İş gücüne olan talebin azaldığının bir işareti olan açık iş pozisyonları, 2023 yılı boyunca azalma eğiliminde olsa da pandemi öncesi seviyelerin oldukça üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.