Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’den Barkin ABD Ekonomisinde Son Durumu Değerlendirdi

Richmond Federal Rezerv Başkanı Thomas Barkin ekonominin yumuşak iniş yolunda olduğuna dair açıklamalarda bulunurken, masadaki risklere dikkat çekti.
FED’den Barkin ABD Ekonomisinde Son Durumu Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

ABD’de enflasyonun düşüş eğilimine girmesi ve Federal Rezerv’in bu yıl faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin beklentilerin ortasında yeni bir değerlendirme yapıldı. Richmond Federal Rezerv Başkanı Thomas Barkin ekonominin yumuşak iniş yolunda olduğuna dair güvenini dile getirdi.

Barkin buna karşın endisinin ve politika yapıcı arkadaşlarının dikkatli olmasını gerektirecek engeller hala mevcut olduğunu belirtti. Ekonomik büyümenin sürdüğüne ve enflasyonda ilerleme kaydedildiğine dikkat çeken merkez bankası yetkilisi, faiz artırım ihtimalinin masada olduğunu belirtti.

Geçen ay yapılan FED toplantısında yetkiller, politika sıkılaştırmasının muhtemelen bittiğine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu. Barkin ilerleme kaydettiklerini ve herkesin yumuşak bir iniş potansiyelinden bahsettiğini belirterek, ekonomi sağlıklı kalırken enflasyonun normal seviyelere dönüş yolculuğunu tamamladığı bir dönem olduğunu söyledi.

Büyümenin tersine dönmesi, jeopolitik olaylar ya da geçen yılın Mart ayındaki bankacılık şoku gibi olayların enflasyondaki düşüşü olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Barkin’in konuşması, FED’in art arda üçüncü kez faiz oranlarını artırmama kararı almasından üç hafta sonra geldi.

Bu kararla birlikte, komite üyeleri 2024′te yüzde üç puanlık faiz indirimi öngördüler. Bu, piyasa fiyatlamalarının gösterdiğinden daha az agresif bir yol, ancak yine de 11 kez toplam yüzde 5,25′lik bir artış gerçekleştiren FED’in önemli bir politika dönüşünü temsil ediyor.

GCM Yatırım Banner

Barkin’in sözleri sonrası bugün akşam saatlerinde FED’in 12-13 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantı tutanakları açıklanacak. Tutanakların politika yapıcıların faiz oranlarının nereye gittiğine ilişkin düşüncelerine dair daha fazla fikir sağlaması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın