Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ve İngiltere Husileri Vurdu! Tansiyon Yükseliyor

Amerikan ve İngiliz orduları, Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’de devam eden saldırılarına misilleme olarak bazı hedefleri vurdu.
ABD ve İngiltere Husileri Vurdu! Tansiyon Yükseliyor
HABER GİRİŞ

Yemen’deki Husiler, haftalardır İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşılık Kızıldeniz’de ticari gemilere yönelik eylemlerini sürdürerek, küresel ticaretin akışını tehlikeye sokuyor. Saldırılar üzerine birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. Gemilerin rotası Güney Afrika’ya çevrilirken teslimat maliyetlerindeki artış küresel enflasyonun artacağına dair risklerin de artmasına yol açtı.

Dün ise ABD ve İngiltere, bu saldırılara yanıt olarak Yemen’deki Husi askeri hedeflerine havadan ve denizden saldırı başlattı. ABD Başkanı Joe Biden, dün yaptığı açıklamada gerekirse daha fazla önlem almaktan çekinmeyeceklerini söyledi.

Geç saatlerde yaptığı açıklamada “Bu hedefli saldırılar, ABD ve ortaklarımızın personelimize yönelik saldırılara tolerans göstermeyeceğine veya düşman aktörlerin seyrüsefer özgürlüğünü tehlikeye atmasına izin vermeyeceğine dair açık bir mesajdır” ifadesini kullandı.

İngiltere’den gelen açıklamada ise ilk işaretlerin Husilerin ticaret gemilerini tehdit etme yeteneğinin darbe aldığını gösterdiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, saldırıların insansız hava araçları, balistik ve seyir füzeleri, kıyı radarı ve hava gözetleme gibi Husi yeteneklerini hedef aldığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Saldırıların ardından, Suudi Arabistan’dan itidal çağrısı geldi. Bir ABD’li yetkili ise saldırılarda bir düzineden fazla yerin hedef alındığını ve saldırıların sadece sembolik olmanın aksine Husilerin askeri yeteneklerini zayıflatmayı amaçladığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.