Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Üretici Enflasyonundaki Düşüş Mart’ta Tahminleri Aştı

ABD ekonomisinde fiyatlara dair önemli göstergelerden biri olan üretici enflasyonu için Mart ayı verileri açıklandı.
ABD Üretici Enflasyonundaki Düşüş Mart’ta Tahminleri Aştı
HABER GİRİŞ

ABD’de Federal Rezerv’in faiz politikasında belirleyici verilerden birisi olan üretici enflasyonuna dair Mart ayı verileri açıklandı. Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre Mart ayı için üretici enflasyonu yüzde 2.7 olarak gerçekleşti. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 3.0 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Aylık bazda üretici enflasyonunda yüzde 0,1’lik artış beklentisinin aksine, yüzde 0,5 oranında düşüş meydana geldi. Rapor Şubat ayındaki yüzde 4.9’luk seviyenin ardından düşüşü temsil ediyor. Mevsimsellikten arındırılmış üretici fiyat endeksinde ise yüzde 5,0 düşüş kaydedildi.

Çekirdek üretici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,3’lük artış beklentisine karşın yüzde 0,1 düştü. Mart ayında nihai talep endeksindeki düşüşün üçte ikisi, nihai talep malları fiyatlarındaki yüzde 1,0’lık düşüşten kaynaklandı. Nihai talep hizmetleri endeksi yüzde 0,3 azaldı.

Nihai talep hariç gıda, enerji ve ticaret hizmetleri fiyatları Şubat ayındaki yüzde 0,2’lik artışın ardından Mart ayında yüzde 0,1 arttı. Mart ayında sona eren 12 aylık dönemde gıda, enerji ve ticaret hizmetleri hariç nihai talep endeksi yüzde 3,6 arttı.

Rapor bir gün önce beklentilerin altında açıklanan tüketici enflasyonu verilerinin ardından geliyor. Dün açıklanan raporda, ABD’de enflasyonun Mart ayında düştüğü görüldü. Raporda enflasyon yüzde 5.0 olarak açıklandı ve 22 ayın düşük seviyesi görüldü. Beklenti yüzde 5.2 olarak açıklanacağı yönündeydi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon verilerinde tahminlerin üzerindeki düşüş, Federal Rezerv’in (FED) faiz politikasında yumuşayacağına dair beklentileri artırıyor. FED ilk toplantısını Mayıs ayında gerçekleştirecek. Tahminler 25 baz puanlık bir faiz artırım kararı çıkacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.