Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Üretici Enflasyonu Mayıs’ta Düşüşünü Sürdürdü

Haftanın takip edilecek önemli verilerinden ABD üretici enflasyonu açıklandı. Mayıs ayında düşüş sürdü ve yıllık bazda beklenti altı seviye görüldü.
ABD Üretici Enflasyonu Mayıs’ta Düşüşünü Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de dün açıklanan tüketici enflasyonunun ardından, üretici fiyat endeksi verileri de açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede Mayıs ayı üretici enflasyonu yıllık bazda yüzde 1,1 olarak gerçekleşti.

Beklenti ÜFE verisinin yüzde 1,,5 olarak gerçekleşeceği yönündeydi. Aylık bazda ise yüzde 0,3’lük düşüş gerçekleşti ve yüzde 0,1’lik düşüş beklentisi aşıldı. Veriler üretici enflasyonunda art arda 11. aydaki düşüşü temsil ediyor.

Çekirdek üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 2,8 olarak açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi artışın yüzde 2,9 seviyesinde olacağı yönündeydi.

Çekirdek ÜFE’nin aylık bazdaki artışı ise yüzde 0,3 olarak açıklandı. Dün açıklanan raporda ise tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 4.0 olarak bildirildi. Tüketici ve üretici enflasyonuna dair açıklanan veriler, fiyatlardaki düşüş eğiliminin sürdüğünü gösteriyor.

Nihai talep malları, esas olarak nihai talep enerji endeksindeki yüzde 6,8’lik düşüşün etkisiyle Mayıs ayında yüzde 1,6’lık önemli bir düşüş yaşadı. Nihai talep gıda fiyatları da yüzde 1,3 oranında geriledi. Gıda ve enerji hariç nihai talep malları endeksi ise yüzde 0,1 arttı.

GCM Yatırım Banner

Nihai talep hizmet fiyatlarındaki artışta , otomobil ve otomobil parçası perakendeciliği marjlarındaki yüzde 4,2’lik yükseliş etkili oldu. Buna karşılık, kamyonla yük taşımacılığı yüzde 2,1’lik bir düşüş yaşadı ve portföy yönetimi ile sağlık, güzellik ve optik ürün perakendeciliği endeksleri de düştü.

Piyasalar bu akşam FED yetkililerinin faiz kararını alacağı toplantıya odaklandı. Beklenti büyük oranda faiz seviyesinin sabit bırakılacağı yönünde. Toplantının ardından FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları takip edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.