Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ukrayna’ya 1,3 Milyar Doların Üzerinde Ek Yardım Sözü Verdi

Ukrayna’ya destek olmak için mali yardımı sürdüren ABD’den Rusya’nın tepkisini çekecek açıklamalar geldi…
ABD Ukrayna’ya 1,3 Milyar Doların Üzerinde Ek Yardım Sözü Verdi
HABER GİRİŞ

Bir yılı aşkın zamandır işgal durumunda olan Ukrayna’ya destekte bulunan Avrupa Birliği’nin (AB) 50 milyar euro değerindeki yardım paketinin ardından bir mali destek de ABD tarafından geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kiev’e 1,3 milyar doların üzerinde ek yardım sağlama sözü verdiklerini duyurdu.

Londra’da gerçekleşen 2023 Ukrayna İyileştirme Konferansı’nda konuşan Blinken, iki yıla yakın zamandır Rus işgaline karşı koymayan çalışan Kiev’in yaralarının sarılması gerektiği mesajını verdi.

Bakan, “ABD Kongresi’nin desteğiyle Ukrayna’nın bu hedefe ulaşmasına yardımcı olmak üzere 1,3 milyar dolardan fazla ek yardım sağlayacağımızı duyuruyorum. Ukrayna’nın enerji şebekesini elden geçirmesine yardımcı olmak için 520 milyon dolar yatırım yapacağız” dedi.

Rusya Eninde Sonunda Maliyeti Karşılayacak

Ukrayna’nın yıkımında Rusya’nın payı olduğuna dikkat çeken Blinken, “Rusya eninde sonunda Ukrayna’nın yeniden inşasının maliyetini üstlenecek” diye çıkışta bulundu.

Rusya savaş tazminatını ödeyene kadar Ukrayna’ya Batı’nın destekte bulunacağına dikkat çekerek, “O zamana kadar ülkelerini savunmak, yeniden inşa etmek ve yeniden hayal etmek için en büyük fedakarlığı yapan Ukrayna halkının yanında olmaya devam edeceğiz” mesajını verdi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.