Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Bu Kez Yardım Paketi için Ukrayna’ya Şart Koştu

Rus işgaline direnen Ukrayna’ya yeniden inşa ve mali destek sözü veren AB, hazırladığı yeni yardım paketini sunmadan önce beklentilerini sıraladı.
AB Bu Kez Yardım Paketi için Ukrayna’ya Şart Koştu
HABER GİRİŞ

2 yıla yakın zamandır Ukrayna’yı Rusya’ya karşı destekleyen Avrupa Birliği (AB), son yardımlarına şart koşma kararı aldı. Rus işgaline karşı koyan Kiev’e, büyüklüğü 50 milyar euro olan yardım paketi hazırlayan AB’nin Kiev’e yolsuzlukla mücadele etmesi karşılığında aktarımda bulunacağı öğrenildi.

Amerika merkezli haber kanalı Bloomberg’ün ulaştığı kaynaklardan edindiği bilgilere göre Ukrayna’ya yeni yardım paketi hazırlayan AB, ülkenin yeniden inşası için daha önce verdiği sözleri tutmak için harekete geçti.

Ancak Kiev’i yasaların üstünlüğünü öncelemeye davet eden AB’nin yolsuzlukla mücadele için yeni reformlar beklediği ileri sürüldü.

Söz konusu yardım paketinin Londra’da düzenlenmesi planlanan bağışçılar zirvesi öncesinde hazırlandığı aktarıldı.

Yeniden inşanın yanı sıra bir yılı aşkın zamandır savaş durumunda olan ülkede cari giderlerin karşılanması için paketin kullandırılacağı öğrenildi.

GCM Yatırım Banner

Paket içeriğinde Ukraynalı vatandaşlara yapılacak ödemeler, emekli maaşları ve sosyal yardımlar için kaynak oluşturulduğu paylaşıldı.

AB’ye üye ülkelerin katkılarıyla finanse edilecek 50 milyar euro değerinde paket ile Ukrayna’ya hibe desteği ve avantajlı kredilerin sunulması da planlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.