Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD: Türkiye’nin Ekonomik Reformları Cesaret Verici

ABD Ticaret Odası'nın Uluslararası Üye İlişkileri Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Orta Doğu ve Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı Choksy’den Türkiye hakkında olumlu yorum geldi.
ABD: Türkiye’nin Ekonomik Reformları Cesaret Verici
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta tüm dünyanın gözü New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu’nda olacak. Liderlerin açıklamalarının yanında, kurul kapsamında yapılan görüşmeler ve verilen mesajlar da yakından izleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Türkiye saati ile 19.00 sularında BM Genel Kurul’da konuştu. Gündeme dair birçok önemli konuya değinen Erdoğan, bir kez daha “Dünya beşten büyüktür” mesajını vurguladı.

ABD Ticaret Odası ise BM’nin küresel hedeflerini gerçekleştirmek üzere vazgeçilmez rolünü vurgulamak, bunun yanında kamu-özel sektör işbirliğini teşvik etmek için rekor sayıda toplantı düzenliyor.

Hamdi Ulukaya’nın başkanlığındaki ABD Ticaret Odası’na bağlı Amerikan – Türk İş Konseyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlayarak, ABD’li CEO’lar arasında yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

Amerikan – Türk İş Konseyi Başkanı, aynı zamanda Chobani ve TENT’in Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya, güvenlik, sürdürülebilirlik ve eşitsizlik de dahil olmak üzere en acil küresel sorunları çözmek için çalıştıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Sektörler arası işbirliği ve hükümet liderleriyle çalışan iş liderlerinin, sürdürülebilir bir dünya inşa etmek için önemi bir güç olduğunu ifade etti.

Toplantıda Türkiye’de Yeni Yatırım Yapan Şirketler de Yer Aldı

Söz konusu toplantıda finansal hizmetler, turizm, imalat, enerji, tüketici ürünleri, tarım, teknoloji, altyapı ve lojistik sektörleri olmak üzere Türkiye’de yeni ve devam eden yatırımlara sahip şirketlerin temsilcilerinin yer aldığı belirtildi.

ABD Ticaret Odası’nın Uluslararası Üye İlişkileri Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Orta Doğu ve Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush Choksy, Türkiye’nin son zamanlarda attığı adımlar hakkında olumlu konuştu.

Ekonomiyi istikrara kavuşturmak, ticareti genişletmek ve iç yatırımları kolaylaştırmak için hayata geçirdiği reformların ABD özel sektörü için cesaret verici olduğunu söyledi.

Daha güçlü tedarik zincirleri oluşturmak ve pazar erişimini artırmak için daha fazla iş yapılabileceğinin altını çizdi.

ABD ve Türk hükümetlerini bu sürekli dönüşümün kritik bir sonraki adımı olarak ticaret görüşmelerini hızlandırmaya davet ettiklerini belirtti.

Hamdi Ulukaya tarafından yönetilecek ikinci bir yuvarlak masa toplantısının ise bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve ABD iş dünyası yöneticileriyle yapılması planlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.