Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan New York’ta Tekrarladı: Dünya 5’ten Büyüktür!

Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta BM Genel Kurulu’nda bölgesel ve küresel gündeme dair kritik açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Erdoğan New York’ta Tekrarladı: Dünya 5’ten Büyüktür!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu’nda önemli açıklamalarda bulundu. Deprem, tahıl koridoru, Azerbaycan – Ermenistan gerilimi gibi konulara değinen Erdoğan, “Dünya 5’ten büyüktür.” dedi.

Avrupa’nın doğu sınırlarında yaşanan savaşın, ekonomiden güvenliğe her alanda ciddi sorunlar ortaya çıkardığını vurguladı. Suriye ile Kuzey Afrika bölgesinde vekalet savaşlarının hızla artan uluslararası güvenlik iklimine onarılmaz zararlar verdiğini belirtti. Yabancı karşıtlığının, ırkçılık ve İslam düşmanlığının yeni bir krize dönüşüme emarelerinin son bir yıldır endişe verici boyutlara ulaştığını aktardı.

Bunların yanında iklim değişikliği ve buna bağlı doğal afetlerin günlük hayatın bir gerçeği haline geldiğine değindi.

“Verilen Desteği Unutmamız Mümkün Değil”

6 Şubat’ta yüzyılın en büyük doğal afetlerinden birinin yaşandığını anımsatan Cumhurbaşkanı, Türkiye’ye sağlanan cömert desteği unutmanın mümkün olmadığını ifade etti.

50 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini, milyonlarca insanı barındıran şehirlerin yerle yeksan olduğu bugünde Türkiye’ye gösterilen dostluğun önemli bir teselli kaynağı olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“Hedeflerimiz Örtüşüyor”

Genel Kurul’un 2023’teki temasının Türkiye’nin hedefleri ile örtüşmesinden memnuniyet duyduklarını vurgulayan Erdoğan, küresel adaletsizlikleri ortadan kaldıran, ekonomik eşitsizliklerin üzerine giden, güvenlik, refah üreten tüm insanlığın hayrına olan bir uluslararası sistemin tesisi için çağrılarının giderek yankı bulduğunu paylaştı.

Tahıl Koridoru ve Suriye Açıklaması

Küresel açlık tehlikesine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, insani köprünün devam etmesi için temaslarının devam ettiğini duyurdu.

Çevredeki çatışma ve ihtilaflar karşısında dünya barışına mümkün olan en büyük katkıları sunacaklarını belirtti.

Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğine en büyük tehdidin bu ülke üzerinde hesabı olan güçlerin güdümündeki terör örgütlerine verilen açık destek olduğunu söyledi. Suriye ve Irak başta olmak üzere Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Sahil’de, kendi çıkarları için DAEŞ ve benzerlerini paravan olarak kullananların riyakarlıklarından bıktıklarını vurguladı.

Erdoğan, daha önce birçok kez kullandığı ifadeyi tekrarlayarak “Dünya beşten büyüktür. Daha adil bir dünya mümkündür.” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Cumhurbaşkanı, BM’nin öncülüğünde dünyanın güvenliğini, huzurunu, refahını sağlamakla görevli kurumları hızla yeniden yapılandırmak gerektiğini dile getirdi.

Coğrafyasıyla ve demograsifiyle, dünyadaki tüm kökenleri, inançları, kültürleri ve temsil yeteneğine sahip bir küresel yönetim mimarisi inşa edilmesi gerektiğini paylaştı.

Bütün ülkeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımaya davet etti.

Orta Doğu’da kalıcı barışın gelebilmesinin ancak Filistin – İsrail sorununun çözüme kavuşturabilmesiyle mümkün olacağını kaydeden Erdoğan, Kudüs’ün özellikle de Harem-i Şerif’in tarihi konuma saygı gösterilmesinin takipçisi olmaya devam edeceklerini vurguladı.

“Azerbaycan’ı Destekliyoruz”

Ermenistan’ın başta Zengezur Koridoru’nun açılması olmak üzere verdiği sözleri yerine getirmesi gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı, artık herkesin kabul ettiği gibi Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu söyledi.

Bunun dışında bir statünün dayatılmasının asla kabul edilmeyeceğini, Azerbaycan’ın attığı adımları desteklediklerini duyurdu.

AB’den beklentilerinin Türkiye’ye yönelik yükümlülüklerini süratle yerine getirmesi olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye’ye yönelik sergilenen ikircikli tavırların son bulması gerektiğini aktardı.

İslam Düşmanlığı

Avrupa’da Kur’an’a karşı saldırılara değinen Cumhurbaşkanı, ifade özgürlüğü maskesi altında izin vererek eylemleri teşvik eden zihniyetin kendi eliyle geleceğini kararttığını ifade etti.

Bilhassa gelişmiş ülkelerde bir virüs gibi yayılan ırkçılığın, yabancı karşıtlığının ve İslam düşmanlığının tahammül edilemeyecek seviyelere ulaştığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.